Město bez hotovosti?

Že nevíte, co je to Mobito? Za rok od komerčního startu si tuto aplikaci mobilní peněženky oblíbilo už na 40 tisíc uživatelů, kteří jejím prostřednictvím mohou platit na víc než 1500 prodejních místech.

Toto původní české řešení získalo v soutěži mobilních projektů druhé místo na Mobile World Congressu v Barceloně a o jeho využití pro hrazení jízdenek MHD či parkovného se u nás vážně zajímá řada měst.

JEDNODUCHÁ ÚHRADA POPLATKŮ

»Máme připravena řešení, jak Mobitem uhradit jízdenky městské hromadné dopravy, dobít městskou kartu nebo elektronickou jízdenku, parkovné na ulici i za závorou a veškeré komunální a správní poplatky buď přes webový portál, či přímo na úředních přepážkách nebo pokladnách daného města či obce,« uvádí Pavel Kuhn, ředitel marketingu a prodeje společnosti MOPET CZ, která tuto službu představila loni v září.

K akcionářům společnosti se kromě zakladatelů řadí čtyři banky (Česká spořitelna, GE Money Bank, UniCredit Bank) a všichni velcí mobilní operátoři. V květnu 2012 společnost dostala povolení k činnosti od České národní banky a získala status instituce elektronických peněz. MOPET CZ je transakčním centrem pro mobilní platby.

Tento výčet napovídá, že jeden z důležitých předpokladů pro úspěšné zavedení nového platebního systému je dán. Sám o sobě by ale nestačil, kdyby se nabízený produkt nesetkal s pochopením a potřebou uživatelů. Co k jeho používání potřebují?

Mobito představuje virtuální peněženku, kterou máte uloženu ve svém mobilním telefonu. Nemusíte si pořizovat nový mobilní telefon, novou SIM kartu a ani měnit mobilního operátora či banku. Služba funguje v 99 % mobilů, a to jako aplikace pro telefony s operačním systémem iOS a Android, případně u ostatních mobilů přes zprávy na displej. Dá se pořídit za pár minut, stačí k tomu mít jen telefonní číslo, e-mail a mobil, vše lze zařídit na dálku. Pokud máte zřízen bankovní účet u některé ze zmíněných bank, můžete platit přímo ze svého účtu. Klienti ostatních bank však nejsou mimo hru, mohou využívat Mobito jako peněženku, do níž si převedou peníze ze svého účtu nebo z platební karty.

A jak vypadá placení? Stránky www.mobitoplatito.cz to přibližují spolu s doprovodnou videoukázkou na pěti modelových příkladech – platbě mezi lidmi, dobití kreditu telefonu, platbě na internetu, v obchodě a přímé platbě obchodníkovi. Klienti čtyř partnerských bank používají službu zdarma, ostatní platí jen bance za převod peněz na Mobito ze svého bankovního účtu, případně při nabití z platební karty 3 Kč + 1,5 % z celkové částky.

VÝHODY PRO UŽIVATELE

V současné zaváděcí fázi MOPET CZ se svými partnery nabízí organizacím i uživatelům na podporu nové služby různé výhody. Platby Mobitem začínají přijímat první neziskové organizace, průkopníkem je Konto Bariéry. A na řadu přicházejí taky municipality, jednání s řadou měst by již brzy měla vyústit v první aplikace ve veřejné správě.

Kdyby se např. městský úřad rozhodl využít popisovanou službu k přijímání plateb za některé poplatky, co by pro to musel učinit? »Především by měl začít identifikací oblastí, pro které chce službu využít,« odpovídá Pavel Kuhn. »Může jít o parkování, nákup jízdenek, dobíjení karet, platbu poplatků přes web či platbu poplatků na pokladně. Jsme připraveni jednat i o spolupráci formou časově omezeného projektu, po který by byla služba nabízena bezplatně. K faktickému zahájení využívaní služby zbývá platbu Mobitem integrovat do stávajících IT procesů veřejné správy, přičemž některá připravená řešení se obejdou bez IT integrace.«

A jaké výhody by to městu přineslo? »Jedny z nejmenších nákladů na elektronické platby. Transakční poplatek činí pro veřejnou správu pouze 1,5 %, minimálně 1 koruna z autorizované platby. Důležité je i zjednodušení agendy s přijímáním plateb. A pro obyvatele, uživatele služby, to znamená zvýšení komfortu nabízených služeb, a navíc zdarma,« dodává Pavel Kuhn.

První aplikace Mobita ve veřejné správě se budou týkat převážně platby parkovného, v případě dobrých zkušeností přijdou na řadu další oblasti. To povede mimo jiné k minimalizaci starostí se správou hotovosti a nákladů na ni a postupnému naplňování myšlenky, která zatím vypadá jako vzdálená vize – města bez hotovosti.

JAROSLAV WINTER

šéfredaktor portálu Helpnet

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *