Město Králíky čeká posilování distribuční sítě i železniční dopravy

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický navštívil v pátek město Králíky. Zde se nejprve setkal se zástupci společnosti ČEZ Distribuce a starosty obcí v širší oblasti Králicka. Z důvodu posílení kapacity energetické sítě a zajištění vyšší spolehlivosti dodávek elektřiny v regionu plánuje ČEZ Distribuce výstavbu nových vedení vysokého napětí, zcela nové transformovny 110/22 kV Králíky a řadu dalších navazujících energetických staveb.

Následně jednal se starostou města Václavem Kubínem o posílení železniční dopravy v letních měsících, budoucnosti vojensko-historické akci Cihelna, rozvoji pevnostní oblasti či investičních záměrech města. „Stejně jako jsme v minulosti řešili posílení napojení oblasti Poličky a vedení vysokého napětí z Hlinska do Poličky, tak nyní již několik let jednáme se společnosti ČEZ Distribuce a starosty na Králicku o posílení kapacity energetické sítě a zajištění vyšší spolehlivosti dodávek elektřiny v regionu, který je významným centrem cestovního ruchu, ale je v něm také zvýšená potřeba od soukromých spotřebitelů. Stávající síť není z dlouhodobého hlediska dostatečně kapacitní a stabilní, což si uvědomují nejen samosprávy, ale i samotný ČEZ. Ten v regionu připravuje výstavbu nových vedení vysokého napětí, zcela novou transformovnu 110/22 kV v Králíkách a řadu dalších navazujících staveb. Samozřejmě se jedná o složité investiční akce, a to z nejen z hlediska technického, ale také majetkoprávního. V souhrnu se jedná o investice za více než 500 milionů korun, které jsou postupně připravované. Bohužel kromě náročnosti přípravné fázi hraje velkou roli také navýšení cen materiálu a stavebně-montážní činnosti,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Ten se starostou Václavem Kubínem řešil také posílení železničního spojení z Ústí nad Orlicí až do Hanušovic v Olomouckém kraji v letních měsících. „Také v letošním roce chceme pokračovat v prázdninových jízdách spěšných vlaků z Ústí nad Orlicí přes Letohrad a Dolní Lipku až do Hanušovic, a to kromě standardních víkendů také v týdnu. Jedná se o rozšíření nabídky pro cestující-turisty na spojení našeho kraje a Jeseníků, které bylo v loňském roce velmi úspěšné. V týdnu se bude jednat o tři páry vlaků, o víkendu pak o čtyři,“ řekl hejtman, kterého starosta Kubín informoval o plánech na vybudování městské sportovní haly. „Stávající budova sokolovny nám již v tuto chvíli z kapacitních důvodů, ale i vzhledem k dispozicím nestačí. Navíc se nám i na příkladu ledové plochy ukázalo, že blízkost Dolní Moravy nám pomáhá s naplněním našich sportovišť. Proto pokračujeme v plánech na vybudování nové městské sportovní haly. V současné době zvažujeme možnosti financování,“ sdělil starosta města Václav Kubín, který s hejtmanem hovořil také o akci Cihelna, opravě příjezdové komunikace ke klášteru na Hedeči či opravě budovy základní umělecké školy.*

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down