V souvislosti s připravovaným vyhlášením chráněné krajinné oblasti Soutok se vybírá místo, kde by měla sídlit její správa. Vhodné umístění pro úřad se hledalo několik měsíců. Nabídky vhodných objektů zaslala města Břeclav a Lanžhot. Po jejich vyhodnocení byl jako nejvhodnější vybrán objekt bývalé školy v Lanžhotě.
„Vážíme si toho, že města mají zájem o umístění sídla chráněné krajinné oblasti. Nabídky jsme pečlivě zvažovali, vybrali jsme tu, která nejlépe vyhovuje potřebám budoucího úřadu a zároveň je výhodná ekonomicky. Klíčové také je, aby místo bylo pro občany dobře dostupné. Volba Lanžhota je logická i proto, že jeho katastr zasahuje do chráněné krajinné oblasti největším dílem ze všech dotčených obcí,“ vysvětluje ministr životního prostředí Petr Hladík.
Zároveň byly shromážděny nabídky vhodných míst a objektů pro umístění informačního střediska a návštěvnického centra – tzv. Domu přírody vyhlašované CHKO Soutok. Vhodné lokality nabídly obec Mikulčice, města Lanžhot a Břeclav. Na rozdíl od správy CHKO tyto projekty realizuje a provozuje vždy místní partner s podporou státu. Nejvíce připravený je projekt návštěvnického centra v zámku v Břeclavi a také má nejlépe promyšlenou ekonomickou udržitelnost budoucího provozu. Záměr obce Mikulčice zřídit informační středisko CHKO byl také vyhodnocen jako vhodný.
Další obce a partneři (např. obec Lednice, Podivín, Národní památkový ústav ad.) projevili zájem o vybudování menších prvků pro návštěvníky. „Je dobře, že v případě vyhlášení CHKO vznikne hned v prvních letech infrastruktura informující, orientující a usměrňující návštěvníky. Kromě Domu přírody Soutoku se vybudují naučné stezky či ptačí pozorovatelny, které zájemcům usnadní poznávání zdejší jedinečné přírody,“ dodává Pavel Pešout z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
/tz/*
Foto: Jan Miklín