Ve Veselí nad Moravou se slavnostně otevřel Dům přírody Bílých Karpat

Moderní návštěvnické středisko je umístěno v historické části Veselí nad Moravou, které je vstupní branou do jižní části Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Je součástí programu Dům přírody, který ve spolupráci s partnery realizuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Investorem a provozovatelem Domu přírody Bílých Karpat je místní organizace Českého svazu ochránců přírody (ČSOP).

 

Dům přírody díky svým vzdělávacím aktivitám pomůže tuto jedinečnou oblast Bílých Karpat nejen více poznat, ale hlavně ukáže, jak ji chránit. Děti, studenti i dospělí tu najdou velkou škálu aktivit i hravou expozici, která je provede místní říší zvířat, lesa a luk. Proto mě těší, že jsme toto moderní návštěvnické centrum mohli jako Ministerstvo životního prostředí podpořit dotací téměř 72 milionů korun,“ řekl během slavnostního otevření Petr Hladík, ministr životního prostředí. Návštěvnické středisko vzniklo na místě střediska ekologické výchovy, které poskytovalo informace a osvětu o přírodě Bílých Karpat téměř třicet let.

Expozice a osvěta

„Dlouho jsme přemýšleli, kdo by měl návštěvníky v Domě přírody provázet expozicí. Nakonec jsme se rozhodli pro obyvatelku bělokarpatských lesů a luk, užovku stromovou.  Celá expozice totiž sází na hravost a interaktivitu. Dům přírody není jen expozice, budou tu kroužky pro děti, dospělí se mohou těšit na tematické přednášky, exkurze i další akce. Budování domu přírody nebylo jednoduché, jsme proto velmi vděčni za pomoc Jihomoravského kraje a města Veselí nad Moravou,“ vysvětlila Jitka Říhová z ČSOP.

„Letos se na jižní Moravě otevřou hned tři Domy přírody, kromě Bílých Karpat ještě na Pálavě a v Hodonínské Dúbravě. Bude to místo, kde budou moci návštěvníci víc poznat jedinečnost těchto částí Moravy. Proto jsme všechny finančně podpořili, jen na veselský Dům přírody kraj poskytl více než 10 milionů korun,“ dodal Jan Grolich, hejtman Jihomoravského kraje.

Infocentrum představí přírodu v celé rozmanitosti

„Program Dům přírody jsme koncipovali podle modelu, který funguje i jinde ve světě. Domy přírody orientují návštěvníky v území, poskytují jim základní informace a zázemí. Chceme představit území nejrůznějšího charakteru, aby bylo vidět, jak je naše příroda a krajina rozmanitá. Rádi bychom, aby si lidé odnášeli, co dělat proto, aby taková zůstala i v budoucnu,“ vysvětlil František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

První část expozice seznamuje návštěvníky s celým karpatským horským obloukem, na krátkých záběrech z dronu i s nejzajímavějšími místy Bílých Karpat. Druhá se věnuje lesu, představeni jsou i jeho typičtí obyvatelé, například jasoň dymnivkový, modranka karpatská, tesařík alpský, zdůrazněn je význam mrtvého dřeva. Největší prostor zaujímá část o loukách, biodiverzitě zdejších travních porostů a o tom, jak o ně pečovat.

V nové budově je představena propojenost Nadzemí a Podzemí. Návštěvníci mohou shlédnout filmy s tematikou půdy i přírody Bílých Karpat, čeká je i interaktivní hra.  Na panelu Tipy na výlety je k dispozici 20 výletů. Venkovní prostory lákají na model řeky Moravy s meandry, který ukazuje, jak zadržet vodu v krajině. Je tu přírodní zahrada s hmyzím hotelem, mrtvým dřevem, kompostem, bylinkovým záhonem, ukázkou druhově bohaté louky, vzácnými plevely, v zástinu i druhy světlých lesů.

/tz/*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down