Město Zlín poskytne občanům v nouzi potravinové balíčky

Současná situace přispívá k tomu, že obyvatelé chudnou a některým začínají chybět finanční prostředky k pokrytí základních životních potřeb. Lidé zaplatí poplatky spojené s bydlením a na jídlo jim peníze nezbydou. V této souvislosti v poslední době zlínští strážníci zaznamenali zvýšený výskyt drobných krádeží v obchodech s potravinami.

„Stále častěji se při řešení těchto incidentů setkávají strážníci s lidmi, kteří odcizili základní potraviny, protože na ně nemají peníze. Přemýšleli jsme, jak lidem v jejich nelehké situaci pomoci. Aktuálně je možné v případě hmotné nouze kontaktovat Odbor sociálních věcí Magistrátu města Zlína, který má možnost bezprostředně pomoci formou balíčků s trvanlivými potravinami,“ uvedl primátor Zlína, Jiří Korec.

„Řada lidí celý život poctivě pracuje a výdělky, se kterými dosud bez problémů vycházeli, jim dnes již nestačí. Zvažujeme i zřízení městské potravinové banky. Je to další možnost, jak může město Zlín pomáhat svým občanům, kteří se ocitnou v nouzi. Město v současné době financuje potravinové balíčky a je připraveno podpořit i případné zásobování potravinové banky. Chtěl bych však vyzvat ke spolupráci i velké zlínské obchody s potravinami, které by do balíčků a případně v budoucnu do banky přispívaly podle dohody nebo svého uvážení, zapojit se mohou samozřejmě i občané,“ doplnil primátor.

Jednotlivé obchody a další zájemci z řad obchodníků, případně veřejnosti, mohou dodávat potraviny, nebo finanční prostředky, za které se potraviny nakoupí. Vzhledem k finanční podpoře města by potravinová banka nejspíše sloužila jen těm, kteří mají ve Zlíně trvalý pobyt.

Projekt Obědy pro děti může pomoci dětem, které se ocitly v takové životní situaci, kdy si jejich rodiče nemohou dovolit zaplatit jim obědy ve školních jídelnách. Pro tyto děti totiž mohou být obědy ve školní jídelně mnohdy jediným pravidelným teplým jídlem, ač se rodiče tuto situaci snaží řešit. Zájemci o tuto formu pomoci mohou kontaktovat příslušného ředitele školy.

Strážníci při řešení drobných krádeží od lidí slýchají, že je jim to velice nepříjemné, ale že nemají jinou možnost, jak si potraviny opatřit. Tímto jednáním se ale může roztočit pomyslná spirála dalších finančních potíží, protože přestupek musí strážníci s dotyčným vyřešit, a pokud je někdo nucen krást z důvodu, že nemá peníze, tak automaticky nemá ani na zaplacení pokuty. Ta v takovém případě může na místě činit až 10 000 Kč. A při opakovaných krádežích to může skončit v rovině trestního řízení a soudu.

„Komunikace se sociálním odborem a získání různých forem podpory by lidem pomohla v jejich svízelné situaci a nebyli by nuceni potraviny krást. Strážníci denně řeší několik takových incidentů, které hlídku zaměstnají na desítky minut. Tito strážníci chybí v ulicích, kde je jich daleko více potřeba, třeba jenom z preventivních důvodů,“ dodal ředitel městské policie Milan Kladníček.*

/tz/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down