Městská hromadná doprava v Česku trpí prudkým zvyšováním cen energií. Statutární města o tom chtějí jednat s vládou

Komora statutárních měst Svazu měst a obcí ČR ve svém včerejším apelu na vládu vyzvala k pomoci městům a obcím, na které vlivem prudkého nárůstu cen energií těžce dopadají zvýšené náklady na městskou hromadnou dopravu (MHD).

Mnohá města v minulosti vynaložila velké finanční prostředky na modernizaci vozového parku či pořídila nové inovativní a k přírodě a životnímu prostředí dopravní prostředky,“ připomněl Martin Charvát, primátor statutárního města Pardubice a pokračoval: „Nyní nevíme, zda nám v našich rozpočtech zbude dostatek prostředků na jejich provozování a údržbu.“ Komora statutárních měst SMO ČR proto podle jeho slov odmítá další zvyšování zátěže městských a obecních rozpočtů, kterou municipality mají nést na svých bedrech, a vyzývá vládu k jednání..

Městům se nabízí jednoduchá úvaha, zvednout ceny jízdného, což se ovšem neblaze promítne do dostupnosti veřejné dopravy a v konečném důsledku může vést i k zhoršení dostupnosti některých služeb na venkově. Ty jsou mnohdy závislé na zaměstnancích, kteří MHD využívají.

Řešením by mohl být vládní kompenzační balíček, který by městům ulevil tak, aby nemusela řadu svých dopravních služeb rušit či minimálně omezovat,“ uzavřel předseda Komory statutárních měst a primátor města Olomouc Miroslav Žbánek.*

/zr/

Ilustrační foto: archiv Sdružení dopravních podniků ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down