Městská knihovna v Praze otevřela první samoobslužný Kiosek

Otevřením zcela samoobslužné půjčovny knih, Kiosku v nákupním Centru Černý Most (CČM), vrcholí několik let trvající projekt zavádění technologie RFID (radiofrekvenční identifikace) do služeb Městské knihovny v Praze. Projekt je součástí Strategického plánu hl. m. Prahy s cílem zrychlit výpůjční služby a rozšířit dobu, po kterou jsou veřejnosti knihovny přístupné.    

Nasazení technologií do služeb knihovny umožňuje přístup čtenářů k některým službám knihovny i bez fyzické přítomnosti knihovníka. Kiosek Městské knihovny v Praze je první svého druhu u nás. Díky svému začlenění do infrastruktury obchodního centra je provoz bezpečný a knihovně nabízí jedinečnou příležitost k získání zkušeností k dalšímu rozvoji konceptu samoobslužné knihovny.

Název nejnovější pobočky knihovny odkazuje na její velikost, která je 29 m2. Dostupnými službami jsou zejména půjčování a vracení knih, případně krátké posezení a prolistování knih, které čtenáře zaujmou. Otevírací doba Kiosku je sedm dní v týdnu od 9 do 21 hodin. V nabídce je přes 1 000 titulů převážně beletrie pro dospělé, knížek pro děti i populárně naučné literatury. Kiosek bude sloužit i jako místo výdeje splněných rezervací, tedy titulů, které si čtenáři mohou objednávat online na webu knihovny. Nejen knih, ale také deskových her nebo audioknih.

„V kulturní společnosti jsou knihy a četba samozřejmou součástí života, proto spojení knihovny a nákupního centra velmi vítám,“ řekla k otevření Kiosku radní hl. m. Prahy Hana Třeštíková a dodává: „V době, kdy si pořídíme kompletní nákup od oblečení po jídlo online, chceme posunout i knihovnické služby do 21. století. Díky samoobslužnému Kiosku bude půjčení a vrácení knihy snadné jako vyzvednutí zboží z eshopu.“

Ani samoobslužný Kiosek se neobejde bez knihovníků. „Knihovníci v Kiosku samozřejmě budou, aby se starali o fond i čtenáře. Osobně v Kiosku knihovníka potkáte každé pondělí od 13 do 17 hodin, online každý všední den od 9 do 19 a v sobotu od 13 do 18 hodin,” ujistil ředitel MKP Tomáš Řehák. „Navíc Kiosek se také aktivně zapojí do nabídky akcí pro veřejnost, které se v CČM odehrávají.”

Plochu obchodní jednotky nabídl provozovatel obchodního centra za výhodných podmínek. „Neustále se snažíme přicházet s novými zajímavými službami, které potěší naše návštěvníky. Věříme, že tento moderní koncept naláká malé i velké čtenáře a poskytne jim možnost smysluplného trávení volného času,“ dodala Michaela Matlasová, manažerka CČM.*

/tz/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down