01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

"Městské patro" a "město krátkých vzdáleností"? Nikoli sen, ale realita

Navzdory tomu, že informační technologie stále více stírají rozdíl mezi městem a venkovem, potýkáme se s nedostatkem místa tam, kde jej potřebujeme. Tam, kde je možné uskutečnit sen o rodinném domě se zahradou v blízkosti městské vybavenosti. Příklady z Rakouska, Nizozemska a Itálie ukazují, že taková místa najít lze.

Už v roce 1966 německý architekt a urbanista Eckhardt Schulze-Fielitz řekl: "Vypadá to, jako by zahušťování mělo mít škodlivé následky, neboť stavební řád zná pouze omezení maximální a ne minimální hustoty." Tento čtyřicet let starý výrok je bohužel stále platný. V rozvolněném městě se mobilní člověk stává otrokem své mobility. Cestováním za prací, zábavou a nákupy stráví neúměrné množství času.

Realizované projekty z Rakouska a Nizozemska dokazují, že bydlení poblíž centra města v rodinném domě může být výsadou mnohem více lidí, než je tomu doposud. Nabízejí řešení, kdy je možné při poměrně vysoké hustotě zástavby dosáhnout komfortu bydlení v rodinných domech nebo nízkých bytových domech, omezit automobilovou dopravu, a splnit tak požadavky trvale udržitelného rozvoje města při zachování lidských rozměrů rozvoje. Projekty spojuje idea vytvoření "městského patra" a "města krátkých vzdáleností".

Městské patro vznikne tak, že se plocha s rodinnými domy a zelení vyzvedne do výšky a prostor pod ní se vyplní funkcemi městské vybavenosti, které nejsou náročné na přímé denní světlo. Město krátkých vzdáleností je takové, v němž automobil slouží pouze jako spojka mezi většími vzdálenostmi, běžné denní cestování za prací či zábavou se odehrává pěšky nebo na kole.

V roce 2002 se ve Vídni uskutečnil projekt Compact City (vídeňská architektonická kancelář BUS Architektur). Na téměř hektarovém pozemku je smícháno velké množství různých funkcí - bydlení, ateliéry, dílny, obchody, kanceláře, supermarket, restaurace, banka, sklady. Hesla, která měla oslovit nové obyvatele, zněla: Můj volný čas začíná ihned po skončení pracovní doby, O hodinu déle spát, Jsem dole v kavárně, Mám to dole ve své dílně apod. Garáže, obchody a služby tvoří jakýsi sokl, na jehož střeše vzniklo městské patro. Jde o další veřejný prostor ve výšce, ze kterého jsou přístupné řadové domky, ateliéry a mateřská školka.

Projekt De Citadel (Ateliér Christiana de Portzamparca), který se uskutečnil v roce 2006 ve středu nového města v Almere v Nizozemsku, nabízí ještě více zeleně zpříjemňující bydlení. Nad úrovní s automobilovou dopravou a podzemními garážemi vyrůstá úroveň obchodů a pěších komunikací, kterou završuje městská krajina, tj. zvlněný zelený reliéf, kde jsou situovány řadové domky lemující obvod bloku. Blok obchodů a služeb protíná pěší obchodní komunikace, která zajišťuje přirozené osvětlení a přístup k obchodům také uvnitř bloku, tedy nejen po jeho obvodě, jak je tomu například v Compact City. Zvlněné travnaté městské patro poskytuje svým obyvatelům větší soukromí a pocit bydlení v přírodě.

V milánské čtvrti Santa Giulia se připravuje projekt La Rinascente (švýcarská architektonická kancelář Hosoya Schaefer), který je založen také na principu kombinace různých městských funkcí v rámci jednoho bloku. Rodinné domy jsou opět umístěny na střechu bloku obchodů a služeb, ale v tomto případě je obklopuje vzrostlá zeleň. Na rozdíl od již zmíněných příkladů tam nejsou řadové domy, které vykazují poměrně vysokou hustotu zástavby, ale domy samostatně stojící. Tím se pocit bydlení v zahradě zvýraznil, ovšem na úkor menší hustoty a tedy nižšího počtu bytů. To však nesnižuje kvalitu projektu.

Najde se i v naší zemi odvážný investor a město, které umožní vznik podobných projektů evidentně prospívajících městu samotnému, ale i jeho obyvatelům?

MIROSLAVA ZADRAŽILOVÁ
doktorandka na Fakultě architektury
VUT Brno

 

 

Více informací o projektech nabízí:

Literatura: Gunsser, Christoph. Stadtquartiere: Neue Architektur für das Leben in der Stadt. Stuttgart München: Deutsche Verlags-Anstalt GmbH, 2003, 159 s.; Schittich, Christian, Verdichtetes Wohnen: Konzepte, Planungen, Konstruktionen, Basel, Birkhäuser, 2004, 176 s. Detail;

webové stránky projektů:

http://www.hosoyaschaefer.com/msg_rinascente.htm

http://www.chdeportzamparc.com/content.asp?LANGUEID=2

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down