Městskou knihovnou roku 2017 je ta ve Slavičíně na Zlínsku

Městskou knihovnou roku 2018 se stala Městská knihovna Slavičín. Vyhrála tak soutěž o nejlepší městskou knihovnu roku, kterou již poosmé vyhlásil Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP).

Záštitu nad akcí převzal Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR). Soutěž má za cíl ocenit nejlepší české knihovny, které provozují či zřizují města a motivovat je k rozšíření a zkvalitnění veřejných knihovnických a informačních služeb. Do soutěže se přihlásilo 44 městských knihoven.

Vítěz soutěže získává od SKIP 20 tisíc korun, Svaz měst a obcí ČR věnuje vítězné knihovně knihobudku. Místopředseda SMO ČR, starosta města Brandýs nad Labem - Stará Boleslav Vlastimil Picek o akci říká: „Svaz měst a obcí soutěž Městská knihovna roku a knihovny jako takové dlouhodobě podporuje. Bývají totiž kulturním a společenským centrem života daného místa. Lidé se v nich scházejí nejen kvůli knížkám, ale i kvůli jedinečným akcím a atmosféře, která inspiruje a motivuje nejen ke čtení. Často i k lepším vztahům, pozitivnějšímu náhledu na život a společnost jako takovou.

Soutěž měla dvě kola. V prvním se knihovny hodnotily metodou benchmarkingu. Celkem bylo porovnáváno 21 výkonových indikátorů, například počet nových přírůstků knihovního fondu, plocha knihovny pro veřejnost, počet registrovaných uživatelů, počet stanic připojených k internetu. Hodnotilo se šest velikostních kategorií měst podle počtu obyvatel. V nich první místa získaly:

Města do 3000 obyvatel Jevišovice Jihomoravský kraj
Města 3001 až 5 000 obyvatel Pohořelice Jihomoravský kraj
Města 5001 až 10 000 obyvatel Slavičín Zlínský kraj
Města 10 001 až 20 000 obyvatel Louny Ústecký kraj
Města 20 001 až 40 000 obyvatel Uherské Hradiště Zlínský kraj
Města nad 40 000 obyvatel Jihlava Kraj Vysočina

Tyto knihovny ve druhém kole navštívila a hodnotila odborná komise. Na místě posuzovala především společenské a komunitní působení knihovny pro obyvatele města a úroveň prostředí knihovny, dále exteriér, interiér, technické vybavení, sociální zázemí apod.

KRÁTCE O MĚSTSKÉ KNIHOVNĚ SLAVIČÍN

Knihovna působí ve vile, která byla v roce 2011 s podporou z Regionálního operačního programu Střední Morava zrekonstruována pro potřeby knihovny. Prostředí knihovny zaujme nezaměnitelnou atmosférou, která vychází z propojení moderního prostředí s historickými interiérovými prvky. Knihovna nabízí příjemné posezení pro studium i oddech pro děti i dospělé. Od prvních dnů fungování v nových prostorách je knihovna navíc základnou pro více než 11 místních spolků, např. Klub důchodců, Diaklub, divadelní spolek SemTamFór, sdružení handicapovaných dětí, místní organizace ČSOP, Sdružení slavičínských výtvarníků, Mateřské centrum, Myslivecké sdružení Jamné, Spolek včelařů a další. Knihovna vytváří pro spolky zázemí a při pořádání různých akcí s nimi úzce spolupracuje a zpestřuje jak jejich náplň, tak i činnost knihovny.

Pravidelně se tam pořádají besedy a zábavné akce pro žáky a studenty místních škol, kurzy práce s internetem, zvykoslovné besedy, literární kavárny, výtvarné dílny, výstavy uměleckých děl, autorská čtení známých osobností české literární scény. Jde o komunitní knihovnu v tom nejlepším slova smyslu.*

Statistické ukazatele za rok 2016 vztahující se k městu Slavičín a jeho knihovně:

Počet města obyvatel: 6535

Knihovní fond: 40 362 knihovních jednotek

Výpůjčky: 78 485

Čtenáři: 1691

Návštěvníci: 37 126

Pravidla a celkové výsledky soutěže najdete na: http://www.skipcr.cz/akce-a-projekty/knihovnicka-cena-souteze/akce-a-projekty/akce-skip/cena-skip-a-skanska-mestska-knihovna-roku .

/zr/

Na snímku:

Nejnovější úvodní fotografie na facebookovém profilu Městské knihovny Slavičín ( https://www.facebook.com/M%C4%9Bstsk%C3%A1-knihovna-Slavi%C4%8D%C3%ADn-492235284169487/)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down