Městský holubník na Mariánském náměstí v Praze pomůže regulovat holubí populaci

V Praze vznikl první městský holubník. Dřevěná půdní vestavba je umístěna nedaleko Nové radnice na Mariánském náměstí v centru města a pojme zhruba 150 holubů. Cílem je vytvořit jim vhodné podmínky, aby se do holubníku stahovali a neměli důvod být na místech, kde jsou nežádoucí. Navíc se bude jejich počet regulovat tak, že se jim část vajec odebere a nahradí se za umělá. Provoz zařízení včetně veterinární péče bude zajišťovat Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy.

Městské holubníky fungují již mnoho let například v Německu, Rakousku či Nizozemí, kde studie i praxe potvrdily, že to je humánní a zároveň velmi efektivní způsob jejich regulace. Odborníci dokonce uvádějí, že nyní častěji používaný odchyt případně odstřel holubů nemá v důsledku žádný vliv na jejich výskyt, protože se po zásahu naopak pro ostatní holuby v teritoriu zvýší potravní nabídka, na kterou reagují vyšší snůškou vajec a počty se rychle upraví na původní stav. Hlavní město pověřilo městskou společnost Lesy hl. m. Prahy, pod níž patří i Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy, vybudováním a provozem městského holubníku v centru města.

„Holubník jsme vybudovali nedaleko Nové radnice na Mariánském náměstí v Praze 1. V budově, na jejíž půdě se holubi již dříve shlukovali a dalo se předpokládat, že nalákání velkého hejna z okolní lokality bude snazší. Jde o jednoduchou dřevěnou půdní vestavbu, jejíž součástí jsou boxy určené k zahnízdění, sedáky, krmítka i zásobníky na vodu. Náklady na její vybudování činily 142 000 korun. Provoz zařízení včetně veterinární péče bude zajišťovat naše záchranná stanice pro volně žijící živočichy, která má s holuby jako pacienty bohaté zkušenosti. Nyní počítáme zhruba s kapacitou okolo 150 holubů. Principem holubníku je nabídnout holubům místo k hnízdění a vytvořit jim vhodné podmínky, jako je krmení a voda, aby se do holubníku stahovali a neměli důvod být na místech, kde jsou nežádoucí. Regulace probíhá tak, že se holubům část vajec odebere a nahradí za umělá,“ uvádí náměstkyně primátora Jana Plamínková.

Městský holubník v Praze 1 je prvním zařízením, které vzniklo z podnětu hlavního města. V přípravě je však již delší dobu holubník na Vítkově, který plánuje postavit městská část Praha 3.*

/tz/

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down