Mikroekonomika měst a obcí v době koronavirové krize

Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR) mapuje současné aktuální možnosti vedení měst a obcí pro další podporu a vytváření ekonomických pobídek pro místní podnikatele či řemeslníky.

První šok vyvolaný vyhlášením nouzového stavu, uzavřením hranic nebo celorepublikovou karanténu mají starostové snad již za sebou. V poněkud chaotické situaci, bez ochranných pomůcek a informací se opět bravurně zhostili svých povinností při správě obcí,“ konstatoval předseda SMO ČR a starosta Kyjova František Lukl. Podle jeho slov je třeba už začít myslet na dobu následující po ukončení nouzového stavu, ale i na možnosti ekonomického povzbuzení místních podnikatelů během něho.

František Lukl včera zaslal dopis vládě ČR s výzvou k sestavení odborného pracovního týmu s jednoznačným úkolem vytvoření strategického mezioborového plánu pro nastartování ekonomiky republiky po skončení stavu nouze. V tomto týmu musí být zástupci měst a obcí, které představují významné veřejné zadavatele.

Výkonná ředitelka Kanceláře SMO ČR Radka Vladyková v reakci na aktuální stav včera apelovala přímo na starosty, kteří mohou zadávat zakázky malého rozsahu na rekonstrukční a údržbové práce. „Domnívám se, že může být schůdné přesunout některé práce ve školách a školkách z prázdninového období do dnešních dnů, kdy jsou uzavřeny. Podobně mohou začít nejrůznější opravy veřejných budov a práce je možné zadat především místním podnikatelům a řemeslníkům. Lokální zakázka v rozsahu do dvou miliónů korun může zásadně ovlivnit, zda živnostníci v daném regionu přežijí. To může znamenat nejen minimalizování dopadu na mikroekonomiku v působnosti měst a obcí, ale i daleko rychlejší překonání krizového období,“ zdůraznila Radka Vladyková.

Obce a města mají podle veřejných zdrojů hospodařit s finančním objemem 300 miliard Kč. To však v žádném případě neznamená, že se topí v penězích. Naopak. Naprostou většinu z nich už mají určenu na konkrétní investiční záměry atd. Propad příjmů územních samosprávných celků bude značný. SMO ČR bude velmi aktivně jednat se státem, aby pro ně vyčlenil miliardy ze svého rozpočtu.

Není doba na krátkozraké licitování, kdo komu a proč. Rychlá sanace regionů a venkova je sanací celé ČR…,“ připomněla Radka Vladyková a uzavřela: „Starostové v celé republice prokazují každý den svoje odhodlání zvládnout krizovou situaci a postarat se o svoje občany. Bez ohledu na politickou příslušnost se spojují a hledají cesty, jak přežít. Radí si, pomáhají, jejich solidarita je neskutečná.“*

/zr/

K foto:

Renezanční radnice v Kyjově na Hodonínsku byla postavena v letech 1561 - 1562 italskými staviteli. Věž dosahuje výšky 39 m. Radnice prošla mnoha úpravami jak exteriéru, tak interiéru, především opravou sgrafit. Dnes tam sídlí městský úřad.

Ilustrační foto: web města

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down