Milostivé léto se přehouplo do druhé poloviny. Obce a města, vědí to i vaši občané?

Jedinečná oddlužovací akce s názvem Milostivé léto trvá už jen do 28. ledna příštího roku. Většina měst a obcí o této iniciativě už delší dobu informuje své příspěvkové organizace, obchodní společnosti i veřejnost. Nejdůkladnější kampaň vede hlavní město Praha.

Institut Milostivého léta je v běhu od 28. října a vztahuje se na osoby v exekučních řízeních, která vede soukromý exekutor. Týká se exekucí, u nichž je věřitelem veřejnoprávní subjekt. Nejčastěji sem spadají dluhy za jízdu načerno, na nájmu v obecním bytě, dluhy na energiích, nedoplatky za odvoz odpadu,  dluhy na zdravotním pojištění, za regulační poplatky v některých nemocnicích či nezaplacené koncesionářské poplatky. Zaplatí-li dlužník tzv. jistinu, neboli původní dluh a poplatek exekutorovi ve výši 908 Kč, zbytek dluhu (úroky z prodlení a další poplatky) se promine. Tato jedinečná příležitost skončí už 28. ledna 2022.

Praha spustila informační kampaň pro veřejnost mezi prvními. Přesně v polovině trvání Milostivého léta, v pondělí 13. prosince, apelovali její zástupci prostřednictvím médií na osoby, které dluží městu, jeho organizacím a společnostem, aby nepropásli tuto jedinečnou příležitost vymanit se z dluhové pasti. Město provozuje bezplatnou infolinku 800 100 000. K dispozici je i helplinka 770 600 800 organizace Člověk v tísni, s kterou Praha úzce spolupracuje. Podle Hany Kordové Marvanové, pražské radní pro oblast legislativy, největší počet exekucí, celkem 173 tisíc, eviduje dopravní podnik.  

Město komunikuje rovněž s věřiteli, kterých se akce týká a ti zase se svými dlužníky. Akciové společnosti města vedou prostřednictvím soukromých exekutorů 182 256 exekucí, u příspěvkových organizací je to 6 227 exekucí. Odbor daní, poplatků a cen pražského magistrátu eviduje 3 600 dlužníků s celkovým dluhem kolem 318 milionů korun, odbor hospodaření s majetkem eviduje asi 2 000 dlužníků s celkovým dluhem více jak 128 milionů korun. Jen v případě hlavního města je tedy ve hře celkem 194 441 exekucí, které by mohly být vyřešeny pomocí Milostivého léta.

„Milostivé léto není jen pozitivem pro dlužníky, ale i pro věřitele, kteří mohou získat zpět alespoň jistinu. Připojily se rovněž největší banky, které ze zákona nemusely," uvedl  Patrik Nacher, poslanec, pražský radní a spolutvůrce konceptu Milostivého léta. Zároveň vyzval dlužníky, aby nečekali až na poslední chvíli. Dodal také, že by se v budoucnu podobná akce ještě někdy mohla zopakovat, současné Milostivé léto však rozhodně skončí 28. ledna.

David Borges, analytik Člověka v tísni, apeloval také na zaměstnavatele, kteří jako jedni z mála vědí, kteří jejich zaměstnanci jsou v exekuci a mohou je na Milostivé léto upozornit. Doporučil navštívit i webové stránky https://milostiveleto.cz, které nejen informují, ale pomohou se sestavením žádosti pro exekutora.

Podrobné informace o akci Milostivé léto přinese i lednové vydání časopisu Moderní obec.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down