Ministerstvo financí zveřejnilo na svém webu kalkulačku rozpočtové odpovědnosti

Nejen starostové si od nynějška mohou na kalkulačce snadno spočítat, jak se jejich obce dotkne nové dluhové pravidlo. Ministerstvo financí totiž na svých internetových stránkách zveřejnilo kalkulačku, jejímž prostřednictvím lze snadno ověřit, zda každá konkrétní obec plní tzv. dluhové pravidlo podle nového zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti.

Pravidlo říká, že pokud zadlužení obce přesáhne 60 % průměrného příjmu za poslední čtyři roky, bude třeba jej snížit v roce následujícím alespoň o 5 % z rozdílu mezi aktuální výší dluhu a 60 % průměrného příjmu. Účelem tohoto opatření je zajistit, aby územní samosprávy byly schopny bez problémů financovat kdykoli v budoucnu své dluhy svými vlastními likvidními prostředky. Plnění tohoto pravidla bude Ministerstvo financí poprvé vyhodnocovat v roce 2018 na základě výše zadlužení k 31. prosinci 2017.

Pevně věřím, že tato kalkulačka starostům i primátorům ukáže, že obavy vyvolané chybnou interpretací zákona o rozpočtové odpovědnosti, která opakovaně zaznívá v médiích, nejsou namístě. Díky možnosti modelového zadání svých peněžních toků si budou moci nyní vyhodnotit, jak konkrétně se jich nové pravidlo dotkne,“ říká náměstek ministra financí pro veřejné rozpočty Petr Pavelek a dodává: „Mohou se tak třeba rychle přesvědčit již ve fázi svých úvah o nových investičních projektech financovaných s pomocí úvěrů, že případná splátka dluhu při překročení pravidla je nastavena hluboko pod úrovní běžných úvěrových podmínek obchodních bank.

Kalkulačka je umístěna v aplikaci Monitor (monitor.statnipokladna.cz) na profilu konkrétní obce či kraje v záložce Rozpočtová odpovědnost. Umožňuje zkontrolovat aktuální stav plnění dluhového pravidla a také zjistit výši případné minimální splátky dluhu na výpočtu za rok 2016. Navíc se tam nachází i univerzální kalkulačka, u níž je možné zadávat libovolné hodnoty a zjistit tak možný budoucí stav ukazatelů.

Kromě kalkulačky byly do aplikace Monitor doplněny také údaje z finančních a účetních výkazů územních rozpočtů k 31. prosinci 2016. Ministerstvo financí navíc připomíná, že již 15. února 2017  vydalo Zprávy MF pro finanční orgány obcí a krajů, v nichž zodpovědělo základní otázky k nové právní úpravě rozpočtové odpovědnosti a vyvrátilo některé mediální dezinterpretace.*

/tz/

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *