Ministerstvo práce a sociálních a věcí a Ministerstvo životního prostředí a práce budou využívat vodíková auta

Následující rok bude Ministerstvo práce a sociálních věcí a Ministerstvo životního prostředí využívat pronajatá auta na vodíkový pohon. Ve středu 14. června si je na Úřadu vlády převzali od výrobce ministři Marian Jurečka a Petr Hladík. Ministerstva obdržela po jednom voze. Jde o další krok při obnově vozových flotil, při níž se využívají výhradně nízkoemisní či zcela bezemisní auta. Provozem ekologických vozidel na alternativní pohon oba resorty zároveň uspoří náklady na běžný provoz.

„Chceme tato auta důkladně otestovat, prověřit jejich fungování pro naše využití a porovnat, jak se vyplatí oproti klasickým spalovacím vozidlům. Po roce intenzivního provozu zjistíme všechny klíčové parametry. Pak vyhodnotíme, jestli se nám vyplatí třeba právě auto na vodík. Jde o velmi zajímavý způsob pohonu, který je ekologický, udržitelný, ale také běžně využitelný bez zdlouhavého nabíjení,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Zákon od prosince 2022 jednotlivým resortům nařizuje, aby při pořizování nových vozů do své flotily prostřednictvím veřejných zakázek měly podíl nízkoemisních vozidel ve výši bezmála 30 %. MPSV od letošního června jde na základě interní směrnice ještě dál a pořizuje výhradně bezemisní nebo nízkoemisní vozidla. Jedinou výjimku tvoří speciální vozidla, která se řídí zvláštními pravidly. „V současné době už auta na konvenční pohon vůbec nekupujeme. Uvědomujeme si, že musíme jít příkladem, chováme se proto maximálně ekologicky a zodpovědně. To se projevuje i v obnově našeho vozového parku,“ dodal ministr.

„Cílem ministerstva životního prostředí je minimalizovat emise z automobilů resortu. Chci, abychom se s nastaveným antifosilním trendem pro obnovu vozového parku stali lídrem státní správy. Dneska máme celkový podíl vozidel na alternativní pohon zhruba 25 %. Zadal jsem proto podmínku, že do budoucna ministerstvo ani jeho podřízené organizace nebudou nakupovat vozy čistě na fosilní paliva, ale zvolí vozy na alternativní pohon. Využívat chceme plug-in hybridy a auta na elektrický pohon. Ode dneška přidáváme také jedno auto na vodík, ve kterém vidíme do budoucna velký potenciál,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík.

Kromě toho, že je vodíkové auto ekologické, měl by být podstatně levnější také jeho provoz. Běžný konvenční pohon znamená náklad zhruba 4 Kč na kilometr. V případě nízkoemisního vozidla je tato částka asi 2,90 Kč a elektromobilu 1,50 Kč. Vodíkový pohon vyjde podle aktuálních cen zhruba na 2,50 Kč na kilometr. Na rozdíl od elektromobilu je ale vodíkový vůz plně „natankovaný“ za srovnatelný čas, jako spalovací auto.

Zápůjční smlouva na oba vozy byla uzavřena na jeden rok. Za každý vůz ministerstva zaplatí formou nájmu 20 tisíc měsíčně včetně DPH, za rok tedy celkem 240 tisíc korun.*

/zr/

Na snímku ministr životního prostředí Petr Hladík

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down