Ministerstvo školství zahájilo projekt Střední článek podpory pro vedení i zřizovatele škol

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy zahájilo projekt Střední článek podpory, který má za cíl nastavit systémovou podporu ředitelům a ředitelkám škol a jejich zřizovatelům. Ta bude směrovat do oblasti řízení škol a vedení lidí, a to všem školám a zřizovatelům podle jejich potřeb, dále na efektivní nastavení vzdělávací soustavy a komunikace mezi MŠMT a školami. Projekt potrvá do konce června 2029.

Projekt Střední článek podpory navazuje od července letošního roku na pilotáž, která probíhala od ledna 2021 v okresech Semily a ve Svitavách. Po dobu dvou let poskytovaly týmy odborníků školám a zřizovatelům v těchto okresech přímo u nich v území cílenou podporu, zejména v oblasti managementu, správy organizace a vedení lidí. Metodici středního článku byli prostředníky v obousměrné komunikaci mezi MŠMT a územím, zprostředkovávali zpětnou vazbu od škol i zřizovatelů v dané lokalitě, zajišťovali přenos důležitých informací směrem ke školám a poskytovali konkrétní pomoc a podporu jednotlivým školám a jejich zřizovatelům.

„Chceme, aby se stal Střední článek podpory prvním místem podpory pro všechny školy, aby se na nás mohli obracet ředitelé a ředitelky škol nebo zřizovatelé, a byla jim poskytnuta podpora, kterou v tu chvíli potřebují, informačně, nebo metodicky. Pilotáž v Semilech a ve Svitavách jasně ukázala, že takovou formu komunikace a podpory školy vítají. Jsem ráda, že můžeme i díky poskytnutým finančním prostředkům od Evropské unie z programu OP JAK v této myšlence a podpoře pokračovat dál na území celé ČR,“ sdělila náměstkyně ministra školství Martina Běťáková.

Podpora v oblastech řízení i metodiky

Projekt s celkovým rozpočtem necelých 890 milionů korun je zaměřen na podporu ředitelů a zřizovatelů škol, přičemž má tři hlavní cíle: 1) nastavení systému komunikace a metodické podpory pro vedení škol v oblasti řízení organizace a vedení lidí a pro zřizovatele při plnění zřizovatelské role vůči školám, 2) poskytování informací a metodické podpory v oblasti řízení organizace a vedení lidí pro vedení všech škol a školských zařízení a jejich zřizovatele a 3) poskytování individualizované metodické podpory v oblasti řízení organizace a vedení lidí všem mateřským a základním školám a jejich zřizovatelům.

Střední článek podpory je doplněním vzdělávacího systému o zásadní strukturní prvek podpory v institucionální oblasti, který se má zasadit o profesionalizaci vedení škol i výkonu role zřizovatelů, o efektivní nastavení vzdělávací soustavy a vytváření rovných podmínek pro vzdělávání, díky čemuž dojde také k naplňování cílů Strategie vzdělávací politiky ČR do roku 2030+ a ke zvyšování kvality vzdělávání v ČR.*

/tz/

Snímek z tiskové konference k zahájení projektu Střední článek podpory, uprostřed náměstkyně Martina Běťáková

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down