Ministerstvo spravedlnosti už přesně spočítalo, kolik komunálních politiků porušilo zákon o střetu zájmů

Od počátku letošního září začne Ministerstvo spravedlnosti postupně a systematicky oznamovat všechny případy porušení zákona o střetu zájmů. Do 30. června 2018 mělo 33 235 veřejných funkcionářů učinit oznámení o příjmech a jiných majetkových výhodách nabytých v průběhu výkonu funkce v roce 2017. Zákonnou povinnost však k uvedenému datu nesplnilo 24 621 veřejných funkcionářů. Z toho 17 718 tvoří komunální politici.

O této skutečnosti Ministerstvo spravedlnosti informovalo již dříve – viz např.: https://moderniobec.cz/ministerstvo-spravedlnosti-provadi-kontrolu-plneni-oznamovaci-povinnosti-verejnych-funkcionaru/. Porušení povinnosti přitom zákon kvalifikuje jako přestupek.

Pokud jde o nesplněnou uvedenou zákonnou povinnost u komunálních politiků, ministerstvo došlo k těmto počtům:

Uvolnění členové zastupitelstev obcí: 721 případů

Starostové: 6104 případů

Místostarostové / zástupci starostů: 6578 případů

Členové rad: 4315 případů

Zákonnou povinnost oznámit své příjmy a jiné majetkové výhody nabyté v průběhu výkonu v roce 2017 funkce tak celkem nesplnilo 17 718 komunálních politiků.

Jak upozorňuje Ministerstvo spravedlnosti, všem, kdo nesplnili zákonnou povinnost, mohou správní orgány uložit pokutu až do výše 50 000 Kč. Ministerstvo bude postupně a systematicky oznamovat všechny případy porušení zákonných povinností veřejných funkcionářů. Výjimku budou tvořit veřejní funkcionáři, kteří svou oznamovací povinnost splní do 31. srpna 2018.*
/tz/

Ilustrační foto: Budova Ministerstva spravedlnosti (archiv MSp)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down