Ministerstvo vnitra zpřístupňuje obcím a městům unikátní geolokační data

Kdy z Prahy během chvíle zmizí čtvrt milionu lidí, kdy počet obyvatel Špindlerova Mlýna několikanásobně vzroste, k čemu nám takové informace jsou a jak lze ve veřejné správě využít zjištění, mezi kterými obcemi lidé nejvíc cestují? I to ukazuje analýza Ministerstva vnitra na základě geolokačních dat.

 

Ministerstvo vnitra (MV) představilo v úterý 5. prosince 2023 analýzu geolokačních dat. Ta představují unikátní model mobility populace na úrovni jednotlivých obcí, ale také např. ukazují skutečně reálný počet osob v obcích v konkrétní den i hodinu. Analýza dat mimo jiné umožní přesně lokalizovat veřejné služby, budovat kapacity dopravní a technické infrastruktury nebo změny v oblasti plánování.

Data mají široké využití napříč celou veřejnou správou a Ministerstvo vnitra je subjektům veřejné správy poskytuje zdarma. Lze je využít např. pro přesné rozložení služeb a umístění úřadů, plánování dostatečné kapacity škol, pro tvorbu územních plánů, dopravní plánování i pro krizové řízení. MV bude např. prosazovat, aby úřady byly umístěny tam, kde se podle získaných dat lidé přirozeně koncentrují.

Mezi zajímavá zjištění patří např. skutečnost, že v Praze reálně žije asi o 200 tisíc víc rezidentů, než ukazují oficiální statistiky ČSÚ, zatímco ve větších městech Ústeckého, Moravskoslezského a Karlovarského kraje je počet rezidentů menší, než udávají oficiálně statistiky. Data také ukázala, že v některých centrech cestovního ruchu je o víkendu několikanásobně větší počet obyvatel než ve všední dny i skutečnost, že lidé v Česku nejčastěji dojíždí z Kladna do Prahy.

Deset milionů SIM karet

Jde o data všech tří provozovatelů mobilních sítí zaznamenaných ve čtyřech měřeních mezi roky 2021 a 2023, která využila 10,3 mil. SIM karet vložených do mobilních telefonů. Data vycházejí z údajů o pobytu SIM karet a ukazují, u kterého vysílače se v které době vyskytují. MV je nakoupilo v rámci veřejné zakázky hrazené z Norských fondů.

Data mimo jiné obsahují údaje o počtu obyvatel obce, kolik jich z obce a jak často vyjíždí, zda mají druhé bydliště, mezi kterými obcemi obyvatelé nejčastěji cestují atd. Údaje jsou anonymizované a neztotožnitelné s jakoukoli osobou. Data navíc nepředstavují aktuálně přesnou situaci, ale průměr z doby měření. Nehrozí tak jejich zneužití.*

/tz/

Foto: Simona Dvořáčková

Na snímku z tiskové konference zleva: Ondřej Krátoška, tiskový mluvčí ministerstva, Jiří Koubek, vrchní ředitel Sekce veřejné správy MV, David Sláma, ředitel Odboru strategického rozvoje a koordinace veřejné správy MV, a Jiří Čtyroký, ředitel sekce Prostorových informací, Institut plánování a rozvoje hl. města Prahy

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down