Ministerstvo zemědělství pomůže menším obcím opravit drobné venkovské památky

Ministerstvo zemědělství spustí ve středu 1. února v 8 hodin příjem žádostí o dotaci na údržbu a obnovu venkovských památek. Celkem je pro letošek přichystáno téměř 36 milionů korun. Obce, spolky, nadace i vlastníci mohou požádat o příspěvek například na obnovu kapličky, křížové cesty, zvoničky, božích muk, kříže, venkovních soch či hřbitovní zdi.

„Drobné stavby jako jsou kapličky, zvoničky nebo boží muka dotvářejí charakter našeho venkova. Program Ministerstva zemědělství pomáhá obcím zabránit chátrání těchto často nenápadných ale důležitých památek. Snahou je zachovat historický ráz vesnic, podnítit turistický ruch a zlepšit kulturní i společenský život na venkově,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Na program je letos určeno téměř 36 milionů korun. Žádosti o dotace přijímá Ministerstvo zemědělství od 1. února do 22. února 2023,  v případě velkého zájmu do vyčerpání celkové částky. Žádat o dotaci z programu Údržba a obnova kulturních prvků venkovské krajiny mohou obce, spolky, nadační fondy, zájmová sdružení, obecně prospěšné společnosti nebo vlastníci. Příspěvky jsou určené na údržbu, obnovu nebo opravu drobných venkovských staveb, které neslouží osobnímu užívání ani k podnikání a stojí v obcích do dvou tisíc obyvatel, případně v místní části obce do 500 obyvatel, má-li obec od 2001 do 5000 obyvatel.

Program byl v minulých letech velmi populární, nejčastěji žádaly o podporu obce. Vloni schválilo ministerstvo 264 žádostí, nejčastěji na opravu či obnovu božích muk a křížů a dále na kapličky a zvoničky.

Žádost se podává elektronicky prostřednictvím Jednotného dotačního portálu a následně ji žadatel pošle do 5 pracovních dnů spolu s přílohami v listinné podobě na Ministerstvo zemědělství.*

Podrobné podmínky k dotačnímu programu najdete zde.

/tz/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down