Podpořili jsme zejména nejzranitelnější v obraně proti vysokým cenám za energie, posilujeme ochranu vody a připravujeme Česko na zálohování, uvedlo dnes Ministerstvo životního prostředí, když se ohlédlo za svými výsledky v roce 2023.
Resort životního prostředí v končícím roce spustil nové dotační programy pro rekonstrukce bytových i rodinných domů, připravil novely zákonů o vodě, půdě, nebo obalech, představil koncept zálohování PET lahví a plechovek a pokračoval v soustavné ochraně tuzemské přírody.
„V roce 2023 se nám podařila řada důležitých kroků, které pomohou České republice nejen k dodržení závazků vůči Evropské unii, ale především jsou dobrou cestou k tomu, abychom naši přírodu a životní prostředí zbytečně nezatěžovali. Těžko se z toho množství dobře odvedené práce vybírá to nejdůležitější, pro mě osobně je to určitě spuštění programu Nová zelená úsporám Light pro seniory a znevýhodněné rodiny, kterým pomáhá snižovat účty za energie. Z legislativy to jsou zákony pro vyšší ochranu vody a také půdy, protože to jsou ty nejcennější zdroje, které máme,“ shrnul uplynulý rok ministr životního prostředí Petr Hladík.
Hned v lednu 2023 spustilo Ministerstvo životního prostředí dotační program Nová zelená úsporám Light (https://www.mzp.cz/cz/news_20230417-Nova-zelena-usporam-Light-nabidne-ohrozenym-domacnostem-dalsi-miliardy-korun-na-zatepleni-a-zcela-nove-i-na-solarni-ohrev-vody), který nabízí příspěvek na rychlé investice do energetických úspor pro seniory a domácnosti s nižšími příjmy. Díky tomu mohou rodiny čerpat finance například na jednoduché zateplení domů a na pořízení termických nebo fotovoltaických systémů na ohřev vody.
Dotační program Oprav dům po babičce (https://www.mzp.cz/cz/news_20231218_dotaci-oprav-dum-po-babicce-doplni-vyhodny-uver-od-bank-a-sporitelen), který MŽP otevřelo pro zájemce letos v září, zase umožňuje domácnosti získat zálohové financování na komplexní renovace nemovitostí. K tomuto programu se od února příštího roku přidává také možnost čerpat zvýhodněný úvěr od stavebních spořitelen. Ten nabídne poloviční úročení oproti úrokové sazbě stanovené ČNB v aktuálním období pro úvěry na bydlení, tedy úrok okolo 3,5 %.
„V České republice je více než 400 tisíc neobydlených domů. Programem Oprav dům po babičce chceme pomoci nejen mladým rodinám, které nemají připravené vyšší úspory, s kompletními rekonstrukcemi starších nemovitostí. Díky tomu zároveň omezíme šíření zástavby do volné krajiny, aby nedocházelo k dalšímu záběru zemědělské půdy,“ doplnil k novému titulu Nová zelená úsporám ministr Petr Hladík.
Novela vodního zákona (https://www.mzp.cz/cz/news_20230314-Havarijni-novela-vodniho-zakona-stanovi-jasna-pravidla-pro-prevenci-i-reseni-havarijnich-udalosti-na-ceskych-tocich) stanovuje přesný postup řešení významných havárií. Návrh definuje role zasahujících složek, a to na základě zkušeností z praxe. Zvyšuje také sankce za způsobení havárie, zavádí kontinuální měření vypouštěných odpadních vod od vybraných znečišťovatelů, a především zřizuje registr všech výpustí odpadních vod do vodních toků.
„Ochrana vody a jejích zdrojů nejen v kontextu změny klimatu je neoddiskutovatelným národním zájmem. Tam, kde potenciálně hrozí havárie velkého rozsahu, zavedeme preventivní monitoring vypouštění odpadních vod u významných znečišťovatelů. Právě havarijní vodní novelou nastavujeme průlom v prevenci vzniku havárií," uvedl k novele vodního zákona Petr Hladík a pokračoval: „Zároveň byla schválena novela vládního nařízení (https://www.mzp.cz/cz/news_20230510-Vlada-schvalila-lepsi-ochranu-vod-zprisnila-ohlasovaci-prah-pro-kyanidy) která zpřísňuje prahové hodnoty pro ohlašování do Integrovaného registru znečišťování. Jde o přítomnost kyanidů v odpadech a hodnota se upravuje z 500 kg na 50 kg za rok.“
Dalším úspěchem v této oblasti dosáhlo ministerstvo díky návrhu na ústavní změnu, která zajistí vyšší ochranu vody a vodních zdrojů (https://www.mzp.cz/cz/news_20230621_Ministr-Hladik-Ustavni-ochranu-vody-schvalila-vlada). „Voda je strategickou surovinou, jejíž nedostatek, či zhoršená kvalita může mít zásadní dopad na jednotlivce, ale i na celou společnost. Ukotvení ochrany vody do ústavy je nevyhnutelným krokem, ať už kvůli opakujícímu se suchu nebo znečišťování vodních zdrojů,“ konstatoval ministr.
Ministerstvo životního prostředí letos v dubnu rovněž představilo novelu zákona o ochraně půdního fondu (https://www.mzp.cz/cz/news_20231128_Za_poslednich_100_let_jsme_prisli_o_temer_milion_hektaru_%20zemedelske_pudy_nejen_proto_si_zaslouzi_vyssi_ochranu_shodli_se_politici_koalice_SPOLU_Novelu_dnes_schvalili_poslanci_v_prvnim_cteni) před zábory pro plošné záměry obchodů, skladů nebo fotovoltaických elektráren.
Primárně však úpravou zákona vznikne prostor pro rozvoj agrovoltaiky, například na chmelnicích, vinicích a v ovocných sadech, dojde tak k výraznému snížení úbytku nejkvalitnější zemědělské půdy. „Že je změna potřebná dokazují i čísla, například za posledních 100 let jsme přišli o 900 tisíc hektarů a každý rok se u nás zabere dalších 700 hektarů půdy, což odpovídá 1 000 fotbalovým hřištím. V Česku máme navíc nejvíce hal na počet obyvatel ve střední Evropě. Pro srovnání máme 1100 m2 hal na 1000 obyvatel, druhé Polsko má 757 a třetí Slovensko pouze 630. Na druhou stranu tu leží ladem přes 13 000 hektarů brownfieldů,” odůvodnil Petr Hladík nutnost změny zákona.
V letošním roce se také podařilo schválit zákon o jednotném environmentálním stanovisku (https://www.mzp.cz/cz/news_20230324_Snemovna-schvalila-navrh-zakona-o-jednotnem-environmentalnim-stanovisku), díky němuž se od ledna 2024 stavebníkům zjednoduší a zrychlí „papírování“ - místo několika samostatných razítek (až šestadvaceti) pro účely povolení stavby do jediného razítka, a to včetně případného stanoviska EIA.
Zákon tak přinese zásadní zjednodušení povolování nejrůznějších typů záměrů, přitom ale zůstanou plnohodnotně zachovány zájmy na ochraně životního prostředí.
Společně se zákonem o stanovisku nabude k 1. 1. 2024 účinnosti také jeho doprovodný změnový zákon č. 149/2023 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o JES. Ten obsahuje kromě změn souvisejících se zavedením jednotného environmentálního stanoviska některé další změny právní úpravy, například možnost konat veřejné projednání v rámci procesu EIA nejen prezenčně, ale i online.
Legislativní úpravu řešení zálohového systému (https://www.mzp.cz/cz/news_20231107_Novela-zakona-o-obalech-zavede-zalohovani-PET-a-plechovek) ministerstvo předložilo do mezirezortního připomínkového řízení. Prostřednictvím zálohování by se k recyklaci mělo dostat více než 2,5 miliardy kusů nápojových plastových lahví a plechovek. Sníží se tak množství nevyužitého odpadu a také výrazně ubude odhozených plastových lahví i plechovek jak v přírodě, tak ve městech.
„Díky zálohování se nám podaří vysbírat až 90 % PET lahví a plechovek k recyklaci. Z petky bude zas petka, to znamená, že v nových obalech budou ty staré, ušetří se nové zdroje. Plechovka i PET lahev z recyklátu mají až o 80 % nižší uhlíkovou stopu než plechovka či PET lahev z panenského materiálu. Při výrobě PET lahve z recyklátu se ušetří až 79 % energie a při výrobě plechovky z recyklátu se spotřebuje až o 95 % méně energie. Zavedením zálohování splníme i naše evropské závazky, ale především ulevíme české přírodě, protože právě tyto obaly jsou jedněmi z nejčastěji ledabyle odhazovaných,“ přiblížil ministr Petr Hladík a doplnil: „Řídím se myšlenkou, že nic není odpad. Zálohování je jenom jednou z výsečí cirkulárního hospodaření, které se vyvíjí a my musíme držet krok. Do budoucna budeme více a více materiálů separovat a recyklovat, jako příklad lze uvést textil.“
Ministerstvo životního prostředí zahájilo proces vyhlášení CHKO Soutok (https://www.mzp.cz/cz/news_20230825_Pul-stoleti-ceka-Soutok-na-velkoplosnou-ochranu-Ministr-Hladik-dnes-odstartoval-proces-vyhlaseni-nove-CHKO) na jihu Moravy. Soutok řek Moravy a Dyje je největším komplexem lužních lesů ve střední Evropě. Síť slepých říčních ramen, meandrů, mokřadů, tůní a vlhkých luk s prastarými duby a lesy s mimořádně rozmanitou přírodou se má stát 27. chráněnou krajinnou oblastí ČR.
„Vím, že místním obyvatelům leží osud zdejší lužní krajiny na srdci. Uděláme proto vše, aby se zachovala do budoucna i pro příští generace. Zkušenosti z jiných chráněných oblastí ukazují, že udržitelný rozvoj regionu přináší benefity nejen přírodě, ale i místním lidem,“ konstatoval Petr Hladík při srpnové návštěvě oblasti. MŽP dále pracuje na vyhlášení CHKO Krušné hory a NP Křivoklátsko.
/mžp/*
Ilustrační foto: web MŽP