Ministryně Klára Dostálová jednoznačně vyvrátila rušení stavebních úřadů

Dohoda Svazu měst a obcí ČR s premiérem, ministrem vnitra i ministryní pro místní rozvoj z 13. ledna platí. Nedojde k rušení stavebních úřadů a platí, že dohoda umožnila tuto složitou normu relevantně změnit. Institucionální spor tedy končí. Dnes to v Seči na Chrudimsku na Právní konferenci SMO ČR potvrdila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Všichni chceme zrychlit stavební řízení, ovšem rušení úřadů a přesun kompetencí výše nedává smysl a nic nezrychlí. Jsem velmi rád, že paní ministryně jasně řekla, že platí naše dohoda a že zrychlení lze docílit našimi návrhy, především integrací dotčeních orgánů státní správy nebo digitalizací,“ upozornil František Lukl, předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova.

Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové je otevřená debata jen u jednohlavých stavebních úřadů v tzv. jedničkových obcích, aby u nich například fungovala zastupitelnost. „Já samozřejmě budu respektovat dohodu se svazem, ačkoliv čelím silným tlakům, toto je pro mě opravdu nepřekročitelná dohoda,“ potvrdila šéfka resortu pro místní rozvoj.

Ačkoliv se v médiích objevují různá čísla a zkratky ohledně počtu stavebních úřadů a jejich struktury, ministryně pro místní rozvoj v debatě se starosty a tajemníky obcí v rámci Právní konference Svazu měst a obcí ČR zopakovala: „Opravdu ne. Žádné stavební úřady nebudeme rušit. Prvoinstanční orgány zůstanou na obcích – jde o gesci ministerstva vnitra. Věřím, že se k tomu nebudeme vracet. Chci nastavit a měnit procesy, aby existovalo jedno integrované stanovisko a tak dále. Jsem taky velmi ráda, že jsme našli shodu v digitalizaci. Roli obcí a krajů chci naopak posilovat.

Stavební řízení je velmi významnou částí agendy obcí. Celkový počet stavebních úřadů je v České republice 1336, byť velká část má jen jediného úředníka. „Mohl bych to označit za vítězství našeho svazu a jednoznačné uhájení zájmů, které deklaruje drtivá většina naší členské základny. Ale my se chceme spolu s ministerstvem a dalšími subjekty propracovat ke zrychlení stavebního řízení, aniž to ohrozí logiku práce úřadů a smysl jejich dlouhodobého fungování,“ uzavřel František Lukl.*

/tz/

K foto:

Třídenní Právní konference SMO ČR v Seči na Chrudimsku, která bude ukončena zítra, se dnes  zúčastnila i ministryně Klára Dostálová a hejtman "domácího" Pardubického kraje Martin Netolický. Oba jsou na snímku s předsedou SMO ČR Františkem Luklem a výkonnou ředitelkou svazu Radkou Vladykovou.

Foto: SMO ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down