Autor
Kategorie:
Různé

»Místo, kde žijeme« zná svého vítěze

Již osmým rokem Nadace VIA podporuje projekty, jejichž cílem je zvelebovat veřejná prostranství. Společně se svými partnery (Českou spořitelnou a společností NET4GAS) dosud pomohla více než čtyřiceti projektům. Nejde však pouze o systém udělování grantů. Program »Místo, kde žijeme« klade velký...

Již osmým rokem Nadace VIA podporuje projekty, jejichž cílem je zvelebovat veřejná prostranství. Společně se svými partnery (Českou spořitelnou a společností NET4GAS) dosud pomohla více než čtyřiceti projektům. Nejde však pouze o systém udělování grantů. Program »Místo, kde žijeme« klade velký důraz na poskytnutí odborné pomoci a na aktivní zapojení místních lidí – a to nejen při rozhodovacích procesech, ale i při samotné stavební práci či během propagace.

V lednu bylo představeno pět aktuálně podpořených projektů, které na jejich slavnostním vyhlášení reprezentovali zástupci obce či realizačního týmu. Odborná porota s ohledem na celkový přínos, míru týmové spolupráce či další kritéria jako nejlepší z nich vyhodnotila areál Špuntov ve Francově Lhotě na Vsetínsku. V obci se díky nadačnímu programu a nadšení místních lidí podařilo zvelebit nevyužívané prostory kolem kulturního domu. Během jednoho roku tam vznikl odpočinkový prostor a dětské hřiště s netradičními prvky, jako jsou např. živý vrbový tunel či chodník smyslů. Do projektu se zapojilo nejen vedení obce v čele se starostkou Kateřinou Trochtovou, ale i děti, které ve školní družině navrhovaly loga nebo vyráběly modely budoucí herní plochy. Nedílnou součást realizační skupiny tvořili i místní obyvatelé, kteří v rámci dvou brigád pomáhali se stavebními či zahradnickými pracemi. Ačkoli byl areál otevřen již loni v listopadu, nápady na další vylepšení stále přicházejí. Díky získanému šeku v hodnotě 50 tisíc Kč tak bude moct být zahájena stavba broukoviště či výsadba květinových záhonů a trávníku.

Mezi ostatní oceněné projekty patřila obec Chříč na Plzeňsku a její obnovená náves, rekonstruovaný park před budovou Gymnázia a Střední odborné školy v Plasech (rovněž okres Plzeň), renovovaná farská zahrada v Nadějkově (okres Tábor) a zmodernizované hřiště v Nových Sedlicích na Opavsku.

Příprava na slavnostní otevření nového areálu Špuntov ve Francově Lhotě na Vsetínsku – zažínání několika stovek svíček

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *