Mladý architekt chce v bývalém pivovaru pálit whisky

Bolavá místa měst a obcí - opuštěný industriál - začali léčit mladí architekti přihlášení do letošního ročníku soutěže Young Architect Award. Moderní obec předala ocenění za přínos k posílení pospolitosti obyvatel.

Cenu časopisu Moderní obec získal zajímavý projekt Ing. arch. Jana Müllera s názvem Revitalizace areálu bývalého pivovaru v Buštěhradě. Redakce časopisu ocenila zejména pokus navrátit do centra Buštěhradu společenský život, jako tomu bylo v období první republiky.

Kdysi významné náměstí plnilo svoji funkci, krámky zajišťovaly vše potřebné, radnice sídlila ve své vlastní budově, město tehdy mělo nejvíce kulturních spolků, hospody i kino. Po roce 1948 však nastal úpadek, který bohužel pokračoval i v 90. letech. Život na náměstí je nyní zcela umrtven a centrum města se definitivně přesouvá na severozápad okolo ulice Kladenské.

Nově navržené schodiště zakousnuté do hrany za kapličkou umožňuje přímé propojení zámku s areálem. Autor návrhu vytvořil náměstí s obchody, hlavním vstupem do objektu a vstupem do objektu bývalé varny s kulturními prostory, rybníkem s restaurací, kavárnou a obytnou věží.

V areálu je obnovena funkce výroby, nejedná se však o výrobu piva, nýbrž destilátu whisky. Nápoje, u něhož se zpracovávají shodné suroviny a až do samotné destilace je proces výroby téměř totožný s výrobou piva. Palírna však nezabírá celý objekt, dům má vyčleněny prostory pro kulturu, rekreaci a obchod. Projekt tedy oplývá funkcemi, kterými náměstí kdysi disponovalo.

Na dnes již zdevastovaný objekt je vypsán demoliční výměr, proti kterému se postavilo občanské sdružení Buštěhrad sobě. Majitel chce objekt zbourat a nahradit ho obytnými domy.

Nejlepší práce byly vyhlášeny na veletrhu FOR ARCH v pražských Letňanech. Z přihlášených 54 ideových studií odborná porota nakonec vybrala 10 finalistů. Nejvyšší cenu soutěže pro architekty do 33 let získal návrh Lukáše Landy na proměnu bývalého libeňského pivovaru v Praze v Městský dům pro Libeň. »Při výběru nominovaných prací se porota držela tématu a vybírala projekty, ve kterých byly vyhledány a pojmenovány deprivované (»bolavé«) lokality a v návrhu propojeny snahy o jejich oživení s návrhem nového využití existujících budov,« vysvětlil postoj odborné poroty její předseda prof. Ing. arch. Tomáš Šenberger z Fakulty stavební ČVUT v Praze.

Součástí návrhu je i kavárna v přízemí objektu.

Návrh plní všechny funkce, jež kdysi mělo centrum Buštěhradu.

Architekt chce do centra Buštěhradu vrátit život, jak tomu bylo v období první republiky. Dnešní centrum města je od roku 1948 zcela mrtvé. Oživení nepřišlo ani po roce 1989.

VIZUALIZACE: ARCHIV AUTORA

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *