MMR poskytne téměř dvě miliardy na podporu muzeí v českých regionech.

Ministerstvo pro místní rozvoj dokončilo hodnocení kolové výzvy z Integrovaného regionálního operačního programu, která byla zaměřená na podporu muzeí zřizovaných krajem nebo státem, jejichž průměrná návštěvnost za poslední tři roky překročila 30 000 návštěvníků. Ze 44 předložených projektů bylo podpořeno 39 projektů celkovou částkou 1,646 mld. Kč z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Projekty jsou zaměřené zejména na tvorbu nových expozic, stavební obnovu muzeí v souvislosti se zvýšením ochrany sbírkových fondů nebo na budování nových depozitářů.

„Návštěvníci muzeí a odborníci se tak mohou těšit, že během tří let budou reálně vidět výsledky evropských dotací v krajských a státních muzeích. Muzea v České republice tak budou moci svými novými expozicemi ještě více konkurovat zahraničním muzeím. Projekty musí být dokončeny do konce roku 2021, ale většina projektů bude otevřena veřejnosti dříve,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Cílem projektů je zefektivnění ochrany a využívání sbírkových fondů a jejich zpřístupnění. Nejvíce podpořených projektů – osm, bude realizováno v Jihomoravském kraji. Jedná se např. o projekt Revitalizace zadního traktu minoritského kláštera Znojmo s expozicí lapidária či stavební úpravy a obnova stálé expozice ve Vlastivědném muzeu Kyjov. Moravskoslezský kraj byl zase nejúspěšnější v celkové sumě podpořených projektů na území kraje – 486 mil. Kč z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Příjemcem dotace se tak stal nejenom Moravskoslezský kraj (např. projekt Muzeum automobilů TATRA), ale i Muzeum Novojičínska, Slezské zemské muzeum či Národní zemědělské muzeum s depozitárně-expozičním objektem v Dolních Vítkovicích.

 „Dobrou zprávou pro muzea je, že připravujeme další výzvu s názvem MUZEA II, kterou plánujeme vyhlásit v srpnu 2017. Předběžná alokace této výzvy je 900 mil. Kč,“ dodává Karla Šlechtová.*

/TZ MMR/

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *