Mnohá města se pokoušejí snížit populaci i počty holubů

V půdních prostorách Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci na Novojičínsku vznikne tento měsíc holubník. Cílem projektu je přirozeným způsobem snížit ve městě populaci divokých holubů, například nahrazováním jejich vajec atrapami. Za gymnázium to dnes sdělila Lenka Gulašiová. Jde o pilotní projekt, jenž by mohl být modelem pro další školy i úřady.

"Už pár let nás trápí velké množství volně žijících holubů, kteří poškozují fasády a střechu školy. Jen během této zimy jsme jich napočítali kolem 150. Dlouho jsme uvažovali, jakým způsobem tento problém řešit a vyzkoušeli jsme už řadu možností. Žádná z použitých variant však nebyla účinná," uvedl ředitel gymnázia Pavel Mrva.

Projekt, který vzniká ve spolupráci s ostravskou iniciativou Městské holubníky, bere i jako příležitost pro vzdělávání žáků. Součástí holubníku budou kamery, váhy, počítadla vletů a odletů, všechno bude monitorováno a výsledky zkoumání žáci použijí ve školní odborné činnosti.

"Chceme minimalizovat lidský zásah v holubníku, jeho provoz bude co nejvíce řízen počítačově. Vzniknou tak programy na monitorování letů, automatická krmítka, napáječky. Celá holubí populace bude pod veterinárním dozorem," uvedl Mrva. Vybudování holubníku přijde zhruba na 100 000 korun, které škola zaplatí ze svých prostředků.

Michaela Klimšová z iniciativy Městské holubníky uvedla, že největší přínos tohoto typu holubníku je v jednoduchosti jeho vybudování i následné údržby i v jeho kapacitě. Zabydlet se v něm může až 200 holubů. "Regulace holubů ve městech pomocí holubníků a nahrazování jejich vajec atrapami je v České republice teprve v počátku, první holubník jsme otevřeli loni v létě v Praze na Staroměstském náměstí," uvedla Klimšová.

Bílovecká radnice se už před několika lety snažila omezit pohyb holubů zejména v centru města zavedením ochranných hrotů zabraňujících dosedání ptáků na římsy, atiky a parapety budov. "V minulosti jsme zvažovali vybudování městského holubníku, ale nenašli jsme k tomu vhodné prostory. Díky holubníku na půdě gymnázia získáme kontrolu nad počtem ptáků etickým způsobem," uvedla místostarostka Tereza Grabcová Hozová. 

Méně holubů i v Kroměříži

Kroměřížská radnice plánuje také letos pokračovat ve snižování počtu holubů ve městě. Radní proto opět schválili uzavření smlouvy s Radkem Stískalem, který se odchytu zdivočelých holubů věnuje. Kromě toho pro město zajistí i sběr jejich mláďat a vajíček. Kroměříž za jeho služby letos zaplatí zhruba 170 tisíc korun. Odchyt holubů financovalo město také loni a předloni. Odchyt holubů považuje kroměřížský místostarosta Karel Holík (ČSSD) za žádoucí, lidé podle něj problémy spojené s holuby trápí. "Zejména se to týká ničení budov a památek holubím trusem," uvedl Holík.

Smlouva zahrnuje odchyt holubů od března do konce dubna a sběr jejich vajíček i vylíhnutých mláďat od začátku května do konce srpna. "Veškeré práce uvedené ve smlouvě budou provedeny v souladu se zákonem o ochraně zvířat proti týrání, veterinárním zákonem a zákonem o ochraně přírody a krajiny," uvedl vedoucí radničního odboru služeb Lambert Hanzal.

Odchytová zařízení by měla fungovat nejméně na čtyřech místech. "Odchytová místa jsou stabilní a odvíjejí se od toho, jak se holubi ve městě pohybují. Jejich hejno je v posledních letech přibližně stejně velké. Bez této regulace by hrozilo přemnožení holubů," doplnil Hanzal. Předloni Kroměříž na odchyt holubů vyčlenila 70 tisíc korun, loni 170 tisíc korun.*

/Zdroj: ČTK/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down