01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Moderní obec, moderní region ... a MAS

V posledních osmi letech vznikly ve všech regionech neziskové organizace nesoucí označení místní akční skupina (MAS). Tohle příšerné pojmenování vyplývající z doslovného anglického překladu názvu organizací působících v Evropské unii řadu let (Lokal Action Group) někdy pro ně bývá prvním kamenem...

V posledních osmi letech vznikly ve všech regionech neziskové organizace nesoucí označení místní akční skupina (MAS). Tohle příšerné pojmenování vyplývající z doslovného anglického překladu názvu organizací působících v Evropské unii řadu let (Lokal Action Group) někdy pro ně bývá prvním kamenem úrazu. Hlavním cílem jejich činnosti je rozvoj regionu. Tím se však »pletou do řemesla« veřejné správě, hlavně jejím voleným orgánům. Chtějí-li MASky jako neziskové organizace napomáhat rozvoji regionu, nezbytně musí spoléhat na dotace. Což jim však zase vyslouží »černý puntík« u všech, kdo pokládají dotace za podezřelé, kazící tržní prostředí, zvyšující daně, a za potenciální podvodníky všechny, kdo dotace využívají. Jak se vyrovnat s takovými názory?


Doporučuji posadit se, vzít si papír, tužku a sepsat, co mi chybí ve městě či obci, kde žiju, co bych chtěl/a změnit. Kolik položek se na seznamu objeví? Každý, kdo zná svou obec, napíše takových námětů desítky, avšak všechno nelze změnit z rozpočtu měst a obcí. Místní akční skupiny využívají finanční zdroje určené pro rozvoj venkova. Priority stanoví na základě shody svých členů, jimiž jsou živnostníci, města a obce, farmáři, neziskové organizace i fyzické osoby.

Na MAS nelze spoléhat, že nahradí samosprávu obcí, pokud někde stagnuje. Ani nečekejme, že někoho přemluví k samostatné výdělečné činnosti, že vymyslí aktivity pro ty, kdo nic dělat nechtějí. MAS pouze může pomoci aktivním subjektům v regionu v souladu se záměry poskytovatelů přerozdělovaných prostředků. Je využívání dotací pro pravicově založeného člověka neakceptovatelné? Jsem z Broumovska, proto po mně nechtějte, abych s tímto názorem souhlasila, když vím, co vše se u nás zničilo v letech 1945-1989 a co všechno musíme dohánět, zlepšit, opravit...

MAS Broumovsko+ vznikla v roce 2005 po schválení strategického dokumentu Program rozvoje Broumovska. Ten byl komunitním způsobem zpracován dobrovolným svazkem obcí Broumovsko, tedy za účasti zástupců různých zájmových skupin. Dvouletá spolupráce téměř šedesáti lidí našla pokračování v občanském sdružení, jehož cílem je rozvoj regionu. Za tři roky využívání prostředků Programu rozvoje venkova, osy IV.1.2 LEADER bylo na dotacích rozděleno 21 mil. Kč, přičemž celkový rozpočet podpořených projektů činí téměř 37 mil. Kč. V některé obci Broumovska opravili společenský sál, jinde zpevnili místní komunikaci, modernizovali veřejné osvětlení, zavedli zavlažování fotbalového hřiště, rozšířili parkovací místa na sídlišti. Farmářka oplotila pastevní areál, zemědělské družstvo našlo využití stáje po rekonstrukci střechy, sedlák modernizoval stáj pro chov koní. Živnostník koupil stroj pro potiskování textilu, mladá zvěrolékařka se osamostatnila, protože získala dotaci pro svou veterinární ordinaci. Můžeme využívat bývalé klášterní gymnázium, protože se díky LEADERu vybudovalo ústřední topení s kotlem na peletky. V broumovském dřevěném hřbitovním kostelíku, který je národní kulturní památkou, budou opět sloužit varhany.

Především však pokračuje diskuse v regionu o naší budoucnosti, akceptovatelném rozvoji, našich prioritách. A to patří k moderní obci, modernímu městu, modernímu regionu. Jakým se stává Broumovsko.

 

JUDR. LIBUŠE RŮČKOVÁ
předsedkyně Místní akční skupiny Broumovsko+

FOTO: ARCHIV

 

Na MAS nelze spoléhat, že nahradí samosprávu obcí, pokud někde stagnuje. Ani nečekejme, že někoho přemluví k samostatné výdělečné činnosti, že vymyslí aktivity pro ty, kdo nic dělat nechtějí. MAS pouze může pomoci aktivním subjektům v regionu v souladu se záměry poskytovatelů přerozdělovaných finančních prostředků.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down