Modulární stavby jako budoucnost pro města a obce?

V posledních několika letech lze v České republice zaznamenat zvýšený zájem o modulární výstavbu využívající obytných modulů, které jsou někdy nesprávně pojmenovány jako stavební buňky či unimobuňky.

Zájem se ještě více zvýšil s nutností měst a obcí rychle reagovat na aktuální potřeby obyvatel, které vycházejí zejména z demografického vývoje a rozšiřování aglomerací měst. Zástupci samosprávy pak musí mnohdy hledat okamžité a superrychlé řešení. Modulární výstavba pomocí obytných modulů tuto možnost bezpochyby nabízí, a to nejen u menších a drobných staveb.

V poslední době vzniká český modulární pavilon pro EXPO 2015 v Miláně z architektonické dílny brněnského studia Chybík Krištof AA, který vyrábí původní česká firma KOMA z Vizovic. Tato společnost má za sebou i celou řadu školských staveb po celé Evropě, mezi něž patří i nízkoenergetická firemní mateřská škola v Otrokovicích. Proč je tedy v české společnosti stále zakořeněn pocit, že moduly jsou nehezké stavební kontejnery nebo unimobuňky? A jsou obytné moduly a kontejnery vhodné pro naše děti? Ano, ale investoři si musí dát pozor na několik faktorů.

NA CO SI DÁT PŘI VÝBĚRU DODAVATELE POZOR?

V první řadě je dobré zjistit, jaká firma vám deklaruje, že u vás v obci postaví modulární stavbu. Je jasné, že na vlně zvýšené popularity modulární výstavby se sveze celá řada nekvalitních firem, které mnoho naslibují a následně to nejsou schopny splnit. Proto je nejprve nutné si zkontrolovat historii dodavatele. Dále je určitě dobré znát ekonomickou stabilitu dodavatele. Tím získáte zvýšenou jistotu, že firma bude svoji činnost provozovat i v dalších letech a vy budete mít nárok na případné opravy a reklamace. Také nebudete čelit komplikacím při budoucím požadavku úpravy kontejnerové nebo modulární stavby, které mají tu výhodu, že je lze velmi lehce přemístit, rozšířit či naopak zmenšit.

Další krok, který vám pomůže zjistit, jak je dodavatel kvalitní, je získat zpětnou vazbu od jeho klientů. Nechte si předložit kontakty na referenční stavby a zjistěte si u investorů jejich zkušenost. Zajeďte se na nějakou stavbu podívat a poptejte se i uživatelů stavby, jaké je to pracovat, žít, nebo se učit v té či oné budově. Investoři vám také jistě rádi řeknou, zda dodavatel dodržel deklarovaný čas, cenu i certifikáty. Nezapomeňte zjistit, jak náročná byla logistika, jak probíhala výstavba apod. Důležité je také zjistit, jak se modulární stavba chovala v zimních měsících.

PROVĚŘTE SI VÝROBNÍ ZÁVOD

Dalším krokem, který vám zajistí trvanlivost modulární stavby je ověření, zda je rám kontejnerů vyroben z pozinkovaného plechu nebo z černého plechu. Nedejte na tvrzení, že rám z černého plechu je dostatečně ošetřen nátěry. Je to podobné, jako by vám prodejce automobilu tvrdil, že karoserie z černého plechu, kde ani ošetření dutin nezabrání korozi, je stejně kvalitní jako automobil s pozinkovanou karoserií.

Pokud toto vše zjistíte, navštivte výrobní závod případného dodavatele. Sami se přesvědčíte, zda firma dodržuje kontrolu kvality, jak skladuje materiály apod. Na místě uvidíte navrhovaná řešení a můžete si vše lidově řečeno »osahat«.

Posléze se poraďte s případným dodavatelem o návrhu nejlepšího řešení. Ujistěte se, zda je dodavatel schopen spolupracovat s vaším architektem, či vám doporučí svého architekta, nebo zda postačí jednodušší řešení navržené projektanty. Určitě dodavateli vysvětlete, jakou máte představu o účelu budoucí kontejnerové nebo modulární stavby, jak hodláte budovu v budoucnosti využívat, které parametry má budova nebo objekt splňovat.

Uvědomte si, že plánujete investici za nemalé finanční prostředky. Z tohoto důvodu je třeba si porovnat všechny aspekty nabídky. Nejlevnější okamžitá nabídka nemusí být automaticky nejvhodnější nabídkou i v horizontu několika let. Vzpomeňte si na přísloví »nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci«. Jděte po kvalitě a jistotě, že vám dodavatel splní všechny požadované parametry a dodá vám stavbu, ve které se bude dobře pracovat, učit, jíst či bydlet.

JIŘÍ KOUT

redaktor EARCH a spoluautor knihy I love Module.

Mateřská škola v Otrokovicích je postavená z nízkoenergetických modulů. Modulární stavby postavíte rychle a zároveň mohou být i architektonicky působivé. Školu na snímku firma sestavila během pěti týdnů.

Školka v Jihlavě se čtyřmi třídami byla postavena přes prázdniny.

FOTO: KOMA MODULAR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *