01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Municipální sféra získá aktuální adresář

Přestože projekt VIRTUOS jako nástroj elektronické komunikace občanů s úřady a úřadů mezi sebou vznikl v Plzeňském kraji, je díky spolupráci s ministerstvem vnitra využitelný pro municipální sféru v celé České republice. Projekt je až do konce června v pilotním provozu v Klatovech, Nýrsku a Štěnovicích.

Už v dubnovém vydání Moderní obce (str. 14 - VIRTUOS přináší výhody i malým sídlům) jsme ukázali, jak projekt pomůže městům a obcím vyřešit vše podstatné, co potřebují pro elektronické služby směrem k občanům, tedy tzv. egovernment. V květnovém vydání (str. 13 - VIRTUOS a Czech Point společně) jsme zase pojednali o jeho propojení se systémem Czech POINT a o tom, jak se občan do něho může zaregistrovat.

VIRTUOS A CZECH POINT S "POLÍBENÍM" OD EPUSA

Minule jsme si také řekli, že jde o první případ sdílení tzv. identity managementu ve veřejné správě. Tedy že úředník, který již dnes pracuje se systémem Czech POINT a bude využívat i systém VIRTUOS, se do obou systémů přihlásí stejným jménem a heslem. Je potěšující, že současné vedení ministerstva vnitra si uvědomuje výhodnost využití i již existujících systémů pro své nové záměry. V tomto případě portálu ePUSA (www.epusa.cz), jehož vývoj společně s kraji je v gesci resortu vnitra, který je i správcem všech informací uložených v ePUSA. Tím, že se nyní testuje propojení (integrace) ePUSA s Czech POINT a VIRTUOS, byla ministerstvem vnitra fakticky zahájena realizace jeho proklamací o synergii nových projektů s již fungujícími systémy. Proč je tento krok pro veřejnou správu tak výhodný?

Jedním z podstatných problémů veřejné správy je chybějící aktuální adresář jejích subjektů, na který se lze spolehnout a v němž jsou i platné kontaktní e-mailové adresy, čísla mobilních telefonů atd.

Takový adresář ovšem musí být i autentikační databází pro různé další informační systémy, které veřejná správa provozuje. Proto v něm nesmějí chybět ani jednotliví zaměstnanci úřadů veřejné správy. Jenže, jak je tam všechny "dostat" - a hlavně, jak takový adresář udržet v aktuální podobě? První podmínkou, na kterou jsme ve veřejné správě zvyklí, je někde to "uzákonit". To by však nestačilo: Podstatné je totiž propojit "chytrý" adresář s dalšími informačními systémy veřejné správy, a tím zajistit jeho využívání. Čímž se rovněž nepřímo přinutí všechny subjekty veřejné správy, aby údaje o sobě aktualizovaly.

OBCÍM SE ZJEDNODUŠÍ ŽIVOT

Uveďme si to na příkladu. Máte-li na obecním úřadu Czech POINT, museli jste ministerstvu vnitra nahlásit, který konkrétní zaměstnanec s ním bude pracovat. Teprve pak jste pro tohoto zaměstnance obdrželi přihlašovací jméno a heslo. Jak by to mělo fungovat "nově" s využitím ePUSA? Rozhodnete-li se umožnit dalšímu úředníkovi práci s Czech POINT, bude nyní stačit, když se přihlásíte svým jménem a heslem na www.epusa.cz. Pokud jste jméno a heslo pro tento účel někde založili a nemůžete je najít (bylo vám na obec zasláno dopisem ministra vnitra Langera na podzim 2006), napište si o ně na adresu help@epusa.cz. Po přihlášení k ePUSA tam doplníte nového zaměstnance, který má mít oprávnění pracovat s Czech POINT, a v ePUSA u něj pouze toto oprávnění zaškrtnete (nebo například oprávnění pracovat s projektem VIRTUOS).

Co tím města a obce získávají? Jednoduchý způsob správy svých účtů v Czech POINT, jímž současně aktualizují svoje data v ePUSA. Z ePUSA se k datům automaticky zase dostanou například složky Integrovaného záchranného systému a obec proto nemusí při každé změně nahlašovat na všechny možné i nemožné subjekty aktuální údaje.

Doufáme, že toto propojení Czech POINT, ePUSA a VIRTUOS, které jsme v Plzeňském kraji v rámci projektu VIRTUOS iniciova- li a podíleli se na jeho realizaci, bude dotaženo do konce.

Tedy do stavu, kdy úředník, který nebude přihlášen v ePUSA, nebude moci pracovat s projekty Czech POINT a VIRTUOS, případně s dalšími informačními systémy veřejné správy. Konkrétní termín spuštění nového způsobu vytváření uživatelů pro Czech POINT a aktualizace ePUSA zatím není stanoven. Pravděpodobně však k tomu dojde ještě v tomto pololetí.

VÁCLAV KOUDELE

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down