Vložil
Kategorie:
Nezařazené

Muzejní noc se po roce vrací. Středočeská muzea zvou k návštěvě

Třináctý ročník Festivalu muzejních nocí startuje 19. května. Zapojí se do něj 17 středočeských muzeí a galerií. Každá z těchto příspěvkových organizací kraje připravila originální program.

Francouzský malíř Auguste Renoire jednou řekl: „Umění se učíme v muzeu.“ Chuť po poznání je stará jako samo lidstvo a právě muzea vždy nabízela a nabízí tuto chuť jednoduše naplnit,“ vyzdvihla význam muzeí hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová.

Festivalu muzejních nocí se v celé ČR bude účastnit 553 institucí ze všech krajů. Cílem festivalu je přilákat do muzeí více návštěvníků a nabídnout jim možnost lehkou formou poznat historii a nové věci. „Dovolím si vyslovit ještě jeden citát, řekl ho španělský malíř, sochař a grafik Pablo Picasso: „Dejte mi muzeum a já ho zaplním.“ My muzea máme, jsou zaplněná krásnými věcmi, ale lidé nám v nich trochu chybí. Budu ráda, když muzejní noci nám to pomohou změnit,“ dodala hejtmanka Jermanová.

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi připravilo 19. května od 16 hodin pro návštěvníky vyhlídkové lety, přičemž letadla budou přistavena přímo u budovy muzea. Od 18 hodin budou z muzea postupně vyjíždět originální historické letouny i dobové repliky tak, aby mohly být od 19 hodin zahájeny letecké ukázky. Významným VIP hostem akce bude poslední žijící československý pilot RAF Generál Emil Boček, který se účastnil bojových akcí na letounu Spitfire. V odpoledních hodinách si prohlédne letecké muzeum a sveze se na historickém originálu z období 2. světové války na letounu Piper L4. Od 16.30 proběhne beseda s piloty v letecké kantýně. Tam také po skončení létání ve 20.30 proběhne autogramiáda.

V Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře se 19. května odehraje noc plná nevšedních představení. Začíná v 18.00 hodin komentovanou prohlídkou výstavy Odložený případ s autorem Josefem Hnízdilem a kurátorkou Adrianou Primusovou. Od 20.00 hodin pak galerie nabídne taneční sólo CITOYEN inspirované slavnou malířkou. Tanečně-hudební performance uvidíte ve 20.30 s Michalem Záhorou a konečně od 21.00 hodin koncert TARA FUKI – dvojice violoncellistek s různými hudebními styly.

20. května se ve Sládečkově vlastivědném muzeu v Kladně uskuteční v rámci muzejní noci 6. ročník kovářského setkání, prohlídka skanzenu a strašidelné podzemí. Ve stejný den se v Hornickém muzeu Příbram budete moci vydat na netradiční hornické prohlídky, zhlédnout divadelní a hudební představení.

Oblastní muzeum Praha-východ pak chystá na 26. května dětské divadelní představení, promítání a hudební vystoupení.

Program dalších krajských institucí, které se zapojí do Festivalu muzejních nocí, naleznete na jejich internetových stránkách. Festival vyvrcholí v sobotu 10. června 2017.*

Loch-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *