Mýty o české ekonomice aneb Skluz dolů na ekonomické vlně

Tomáš Baťa ve svých závodech kdysi používal pozdrav »Práci čest«. Poté převzali heslo komunisté, ale otočili je na »Čest práci«, nedlouho na to se používalo slovo »čest«, zatímco práce se jaksi vytratila. Podobně to zažíváme dnes.

Vláda pořádá hon na živnostníky, zaměstnavatele a zaměstnance, zvedá daně a zavedla »hon na milionáře«. Skutečně je to správná cesta? Nikoliv, ekonomika již sedm čtvtletí po sobě přivádí i obce do stavu, kdy se vezou na vlně stagnace (viz graf).

MÝTY O EKONOMICE ČR A MOJE POKUSY O NÁPRAVU:

Mýtus č. 1: »ČR je malá otevřená proexportní ekonomika, kterou táhne export,« donekonečna papouškují populisté i leckteří politici. Ano, česká ekonomika je, byla a ještě dlouho bude závislá na Škodě Auto a oligopolech. Škodovka vyváží jako jediná s dominantním vlivem na ekonomiku ČR a její subdodavatelé jsou na ní zavislí – a někteří také vyvážejí. Ekonomiku ČR tvoří podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby z 80 % export. Ale export z 80 % závisí na mladoboleslavské automobilce. Poptávka po autech v EU klesá. Takže nakonec tuzemskou ekonomiku udržuje průměrný Čech svou spotřebou: Platí předraženou elektřinu i vysoké poplatky v bankách, jezdí ve škodovce, má mobil u ucha a kouří, jak ostatně dokládá pořadí největších plátců daně z příjmů právnických osob v ČR za rok 2011 (viz box vpravo nahoře):

Zprávy z Českého statistického úřadu komentované mj. na portálu www.mesec.cz: Jedinou růstovou oblastí zůstává zahraniční obchod. I zde vyvstávají první problémy, když září si nepřipsalo téměř žádný růst vývozu, pouze dovoz poklesl. Dokazuje nám to i propad průmyslu, postaveného hlavně na výrobě aut a souvisejících odvětvích. Pokles poptávky po autech u nás i v celé Evropě rýsuje na obzor další možné problémy. Přebytky zahraničního obchodu rostou jen vlivem slabých dovozů, neboť český trh v recesi tolik zboží z ciziny nespotřebovává. Převis vývozu nad dovozem těžko bude dlouhodobě stačit na pokles výdajů domácností na spotřebu (spotřeba domácností je v útlumu již sedm čtvrtletí za sebou, vládní sektor pak už osm čtvrtletí).

Mýtus č. 2: »Hon na milionáře« se vyplatí, stát vybere více na daních. Opravdu, to »pravicová« ODS znovu zavedla pojem »milionář«, uplatňuje progresivní zdanění příjmů, ruší rovnou daň, zdaňuje plyn, zvedá daně ze spotřeby, zvyšuje DPH, ruší pro podnikatele nákladové paušály, ale odmítá zavést registrační pokladny, aby daně konečně platili i stánkaři.

Lidé tleskají: »Konečně, zdaňte ty parchanty! Proč má někdo brát 100 tisíc korun měsíčně a více?! Co je to však za profese a pozice, na nichž se berou tyto platy? Jednoduchá odpověď: Manažeři, vlastníci firem, jednatelé, ředitelé, členové představenstev, ale i nejlepší doktoři, vědci, právníci, podnikatelé, bankéři atd. Co udělá pětičlenné vedení akciovky o 200 zaměstnancích, když je v ČR průměrně pouze 60% vytíženost výrobních zdrojů (stroje, zaměstnanci a další kapacita výrobního potenciálu a technologií), když každému z těchto vrcholných manažerů stát zavede 7% »solidární«přirážku« k dani z příjmů?

Můj osobní odhad je, že nevezmou zpět děti z lycea, ani nevymění bavoráka za škodovku. Ale zvednou si odměny, aby si je po novém zdanění alespoň dorovnali na původní úroveň, a raději propustí část zaměstnanců.

Firmy očekávaly od vlády signál, že jim situaci ulehčí a nabidne vyhlídku na oživení ekonomiky. Vláda jim však poslala vzkaz: »Kašleme na vás a na vaše podnikání. Zdaňujeme!« Odpovědí bude propouštění lidí. Počítejme společně a vezměme si za příklad propuštění »jen« dvaceti zaměstnanců: Akciovka je propustí a vrcholný management si zvedne platy. Pro stát každý nezaměstnaný znamená roční náklad 0,25 mil. Kč (dávky, správa systému, státní zaměstnanci atd.), tedy 0,25 mil. Kč x 20 = 5 mil. Kč. Od pěti TOP manažerů stát na nových daních vybere 5 x 0,2 mil. Kč = 1 mil. Kč. Konečná bilance? Stát zaplatí za »milionářskou daň« jen u jedné malé akciovky 4 mil. Kč a vytvoří 20 nových nezaměstnaných.

Paradoxem je, že firmy se sice propouštěním mohou zbavit nadbytečně držených výrobních kapacit a zvýšit zisk. Jenže v roce 2014 zaplatí více na dani z příjmů právnických osob. Což se však zase může líbit obcím, jež mají na této dani podíl. Realita nebude však v daňových výnosech, nýbrž v tom, že se prudce zvýší nezaměstnanost a ekonomika se bude dále propadat. Všichni tak pojedeme na ekonomické vlně rychle dolů plni adrenalinu. Napadá mě už klasický sarkastický slogan Milana Pitkina »a vo vo vo tom to je«. Ekonomika má mnoho provázaných jevů. Takže si je užijme, protože rozčilovat se můžeme jindy.

LUDĚK TESAŘ

www.cityfinance.cz

Největší plátci daně z příjmů právnických osob (2011)

Pořadí Zkratka obchodního jména
1 ČEZ, a. s.
2 Česká spořitelna, a.s.
3 Škoda AUTO a.s.
4 Telefónica Czech Republic, a.s.
5 T-Mobile Czech Republic a.s.
6 Československá obchodní banka, a. s.
7 Komerční banka, a.s.
8 OKD, a.s.
9 ČEZ Distribuce, a. s.
10 NET4GAS, s.r.o.
11 GE Money Bank, a.s.
12 *
13 Raiffeisenbank a.s.
14 Česká pojišťovna a.s.
15 Lesy České republiky, s.p.
16 Vodafone Czech Republic a.s.
17 *
18 Philip Morris ČR a.s.
19 RWE Gas Storage, s.r.o.
20 *

ZDROJ: MF ČR – ČESKÁ DAŇOVÁ SPRÁVA

Daňové příjmy obcí – předpoklad (v mld. Kč)

ZDROJ: WWW.CITYFINANCE.CZ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *