Na Americké ulici v Plzni se zlepšila veřejná doprava, město počítá s dalším rozvojem lokality

V Americké ulici v Plzni se snížil hluk, prach, lépe se tam dýchá. Takové jsou výsledky studie, která zhodnotila uzavření části ulice pro individuální dopravu v srpnu loňského roku. Prostřední úsek nyní slouží pouze chodcům, cyklistům, složkám IZS a vozům pro MHD a zásobování. Město chce dál lokalitu zlepšovat.

„Rozhodnutí o uzavření části Americké ulice pro individuální automobilovou dopravu byl krok správným směrem. Denně využívá spoje městské hromadné dopravy po Americké 24 tisíc cestujících, projede tudy 1200 spojů a další vozy linkové dopravy. Pro všechny cestující jsme zajistili rychlejší průjezd touto lokalitou,“ uvedl primátor města Pavel Šindelář.

Podle Michala Vozobule, náměstka primátora pro oblast dopravy a životního prostředí, chce město Plzeň na zkvalitnění lokality dále pracovat. „Plánujeme zaměřit se více na čistotu a bezpečnost, zklidněná ulice nabídne lepší podmínky pro rozvoj obchodů a služeb, které využívají spíše pěší návštěvníci centra města. Vzniká prostor i pro předzahrádky. Na Americké dojde k výsadbě stromů a další zeleně,“ přiblížil.

Americká ulice je klíčová pro obsluhu všech částí Plzně, projíždí tudy 12 linek MHD a představuje hlavní spojnici Klatovské třídy a hlavního vlakového nádraží včetně autobusového terminálu. „Vozy MHD dříve popojížděly v nejhorších kolonách rychlostí 2,5 kilometru za hodinu už od křižovatky u hlavního nádraží a nabíraly zpoždění až 16 minut. Cestující MHD nyní jen v polední špičce ušetří celkem 100 hodin času. Odpolední zpoždění trolejbusů ve směru na Bory a Borská pole se podařilo zkrátit o pět minut,“ dodal Michal Vozobule.

Kromě zrychlení dopravy se v lokalitě Americká podařilo významně snížit hluk a exhalace. Lidé se navzájem slyší a mohou se nadechnout, protože většinu spojů zajišťují bezemisní ekologické trolejbusy.

Podle průzkumů projíždělo v roce 2021 Americkou až 13 tisíc aut denně. Po jejím uzavření v úseku od Škroupovy po Resslovu ulici a v opačném směru od Goethovy po ulici V Šipce kolaps dopravy nenastal. *

/tz/

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down