Na energetické burze nakoupila energie řada krajů i ministerstev

V roce 2016 si ministerstva zajistila dodávky energií na Českomoravské komoditní burze Kladno a řada z nich uveřejnila informace o ušetřených milionech. Vedle ministerstev a jimi zřizovaných organizací si v uplynulém roce zajistila elektřinu a plyn na Českomoravské komoditní burze Kladno i většina krajů. Podle jimi zveřejněných informací si tak snižovaly náklady na energie v řádu desítek milionů korun.

V prosinci informovala o nákupu na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKBK) pro celý resort dopravy Správa železniční dopravní cesty a Ministerstvo dopravy ČR. Při posledním nákupu energií na rok 2017 se podařilo snížit náklady celého resortu meziročně o 30 milionů korun. Elektřinu a plyn nakupovalo na burze rovněž Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, které si tím snížilo náklady na energie o 22 procent. MMR navázalo na nákupy z předchozích let, kdy si ověřilo efektivitu tohoto modelu nákupu komodit. Komoditní burza je podle ministerstva pro nákup energií optimální. Jedná se o tradiční trh se speciálními pravidly a s přítomností státního dozoru.

Ministerstvo obrany ČR nákupem energií na ČMKBK v roce 2017 ušetří více než 51 milionů korun. Ministerstvo kultury ČR snížilo náklady na energie v nadcházejícím roce o více než 8 milionů korun. Ve shrnujícím článku zmínilo nákup energií na svém webu i Ministerstvo spravedlnosti ČR. Nákupem elektřiny a plynu na ČMKBK snížilo náklady svého resortu o šestnáct procent. Meziročně tak ušetří 26 milionů korun.

Kraje také šetřily náklady na energii

Například Plzeňský kraj v nadcházejících dvou letech ušetří 34 milionů korun. O kumulovaných úsporách dosažených při nákupech na ČMKBK informoval loni na podzim na svých webových stránkách Liberecký kraj. Ten opakovaně zajišťuje pro svůj krajský úřad, krajské příspěvkové organizace, zřizované společnosti a některé obce dodávky silové elektřiny a zemního plynu. Při jejich nákupu na Českomoravské komoditní burze Kladno působí jako centrální zadavatel v souladu se zákonem o veřejných zakázkách. „V porovnání s cenami dominantních dodavatelů energií jsme díky těmto moderním formám nákupu dosáhli (od roku 2013) úspory ve výši 153,8 milionu korun,“ uvedl ekonomický náměstek hejtmana Marek Pieter.

Středočeský kraj podle zveřejněných informací snížil náklady na elektřinu a plyn proti loňskému roku o více než 11 milionů korun. Největších úspor se podařilo dosáhnout u zemního plynu. Moravskoslezský kraj se v loňském roce pochlubil úsporou na energiích ve výši 22,6 milionu korun. Pardubický kraj uspoří v roce 2017 za plyn a elektřinu ve srovnání s loňským rokem 24,3 milionu korun. Při centrálním nákupu na komoditní burze realizovaném už počátkem roku 2016 využil historicky nízkých cen a výrazně tak snížil náklady na energetický provoz svých organizací a budov krajského úřadu. Jihomoravský kraj pak na zemním plynu nakoupeném na ČMKBK na období od července 2016 do konce roku 2017 ušetří téměř 42 milionů korun.*

/TZ ČMKBK/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *