31.05.2018 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na konferenci společnosti Seminaria řešili aktualizace územních plánů obcí

„Ještě 2500 obcí včetně Prahy a Brna má staré plány z roku 2006. Termín pro aktualizaci územního plánu se blíží.“ Tak zněl podtitul konference, kterou uspořádala společnost Seminaria v úterý, 29. 5. 2018, a byla na téma aktualizace územního plánu obce. Na konferenci vystoupil zástupce ředitele odboru územního plánování MMR a právní experti tří advokátních kanceláří.

Celému dopolednímu bloku se věnoval Vladimír Voldřich. Ve své přednášce objasnil legislativní rámec a poskytl přehled v soustavě orgánů územního plánování. Věnoval se závazným nástrojům územního plánováním, zejména politice územního rozvoje, která je povinným celostátním nástrojem územního plánování. Dále se zaměřil na celý proces  pořizování ÚP a vzájemným vztahům jednotlivých kroků a aktérů, zejména s důrazem na rozhodování v území.

Vladimír Voldřich upozornil účastníky konference, že obce mohou na přípravu územně plánovací dokumentace čerpat dotace v rámci národního programu „Podpora územně plánovacích činností obcí“. Zároveň se připravuje národní program „Podpora architektonických a urbanistických soutěží“, kde je předpokládaná dotace ze státního rozpočtu 10 mil. Kč ročně.

Pavel Černý, zástupce Frank Bold Advokáti, se zaměřil na nejčastější nedostatky v procesu vypořádání námitek dotčených vlastníků a odůvodnění územního plánu. Doporučil zástupcům veřejné správy, aby územní plán obsahoval základní koncepci rozvoje území a stanovení podmínek prostorového uspořádání. Také zdůraznil, že je třeba věnovat mimořádnou pozornost odůvodnění vymezování nových zastavitelných ploch a ve vztahu k ochraně ZPF je potřeba důsledně dodržovat zásady jejich ochrany.

Michal Fraňo v odpoledním bloku upozornil na institut územní rezervy. Objasnil pojem a vymezil zákonné předpoklady jejího využití při tvorbě územního plánu. Svůj příspěvek zaměřil na aplikační a praktické úskalí pro obec a informoval účastníky konference, kde jsou meze soudního přezkumu. Závěrem svého příspěvku upozornil na rozdíly mezi územní rezervou a stavební uzávěrou.

Konferenci zakončil Vítězslav Dohnal s tématem náhrad za změny územních plánů. Informoval účastníky, nakolik je potenciální hrozba vysokými náhradami za omezení či zrušení zastavitelnosti pozemků překážkou smysluplné regulaci území a situaci přiblížil na konkrétních příkladech z praxe.*

 

Další informace o akci naleznete na webových stránkách www.seminaria.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down