Na kterých radnicích v Česku už fungují participativní rozpočty? Odpověď najdete na interaktivní mapě

Necelé dva týdny před volbami do zastupitelstev obcí Agora CE, o. p. s., nabízí veřejnosti prohlédnout si mapu participativních rozpočtů. Podle Agory CE, která městům a obcím nabízí pomoc s přípravou participativního rozpočtu "na míru", už pětatřicet sídel v Česku soustavně a plánovitě participativní rozpočet ve své praxi využívá.

Princip participativního rozpočtu je v zásadě jednoduchý: Radnice vymezí část peněz z ročního rozpočtu, obyvatelé pak podávají návrhy, co by se za tyto peníze mělo ve městě v následujícím roce vylepšit. Při tvorbě těchto návrhů se obyvatelé za asistence města setkávají na lokálních, či tematických veřejných diskusích a sousedských setkáních. Na nich diskutují o tom, co chtějí ve své obci změnit a jak.  Společné návrhy pak předkládají radnici k  posouzení z hlediska realizovatelnosti. Vyvrcholením je všelidové místní hlasování o tom, které  návrhy obyvatel má obec uskutečnit.

Participativní rozpočet tak otevírá rozhodovací procesy těm občanům, kteří se chtějí na spolurozhodování podílet, a zároveň umožňuje, aby jejich názory byly brány vážně, aby byly diskutovány, jak s politiky, tak odbornými zaměstnanci místní veřejné správy a promítly se do finálního rozhodnutí. Participativní rozpočet je také de facto jediným nástrojem (vedle voleb a referend), které umožňuje přímé zapojení občanů do rozhodování.

Na mapě participativních rozpočtů lze nalézt 35 obcí nejrůznějších velikostí, kde byl tento nástroj zaveden.. Pokusů zavést participativní rozpočty však bylo ještě více. „Pomohli jsme v posledních třech letech zavést participativní rozpočet 11 různým obcím. V dalších jsme pracovali, ale participativní rozpočet v nich zaveden nakonec z různých důvodů nebyl,“  říká koordinátor Agory CE Vojtěch Černý. Nová zastupitelstva budou mít možnost tento nástroj zapojení veřejnosti zavést.
Pokud se podíváme na výsledky posledních tří let, pak je na nich podle Vojtěcha Černého vidět, že v participativním rozpočtování jsou nejlepší malé obce, jako jsou Mnichovice, Říčany, Dobřejovice, či malé městské části jako Praha Slivenec, Praha Kolovraty nebo ostravský městský obvod Mariánské Hory a Hulváky.
Jak Vojtěch Černý dále upozorňuje, paradoxně tento nástroj, který je vhodný spíše pro velká města, opanovaly malé obce. Vítězí jak v tom, kolik byli politici ochotni do participativního rozpočtu vložit financí obce, tak v tom, s jakou vervou se do rozpočtování zapojili sami občané.*

Mapu participativních rozpočtů najdete na: http://www.participativni-rozpocet.cz/participativni-rozpocty-cr/.

/zr/

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down