Necelé dva týdny před volbami do zastupitelstev obcí Agora CE, o. p. s., nabízí veřejnosti prohlédnout si mapu participativních rozpočtů. Podle Agory CE, která městům a obcím nabízí pomoc s přípravou participativního rozpočtu "na míru", už pětatřicet sídel v Česku soustavně a plánovitě participativní rozpočet ve své praxi využívá.
Princip participativního rozpočtu je v zásadě jednoduchý: Radnice vymezí část peněz z ročního rozpočtu, obyvatelé pak podávají návrhy, co by se za tyto peníze mělo ve městě v následujícím roce vylepšit. Při tvorbě těchto návrhů se obyvatelé za asistence města setkávají na lokálních, či tematických veřejných diskusích a sousedských setkáních. Na nich diskutují o tom, co chtějí ve své obci změnit a jak. Společné návrhy pak předkládají radnici k posouzení z hlediska realizovatelnosti. Vyvrcholením je všelidové místní hlasování o tom, které návrhy obyvatel má obec uskutečnit.
Participativní rozpočet tak otevírá rozhodovací procesy těm občanům, kteří se chtějí na spolurozhodování podílet, a zároveň umožňuje, aby jejich názory byly brány vážně, aby byly diskutovány, jak s politiky, tak odbornými zaměstnanci místní veřejné správy a promítly se do finálního rozhodnutí. Participativní rozpočet je také de facto jediným nástrojem (vedle voleb a referend), které umožňuje přímé zapojení občanů do rozhodování.
Mapu participativních rozpočtů najdete na: http://www.participativni-rozpocet.cz/participativni-rozpocty-cr/.
/zr/