Na místní komunikace státní rozpočet nepamatuje. Starostové ve čtvrtek zamíří před Ministerstvo financí

Kolaps vyjednávání ministryně pro místní rozvoj s ministrem financí má nečekané důsledky. Nebudou peníze na obnovu místních komunikací. Ty jsou v majetku obcí, jimž zase scházejí finanční prostředky. Dotační titul možná nebude vůbec vyhlášen a starostům dochází trpělivost. Proto na čtvrtek 10. srpna přichystali před Ministerstvo financí ČR protest formou happeningu.

Infrastruktura malých obcí, tedy například budovy, kanalizace či místní komunikace, je několik desítek let podfinancovaná. Aktuálně navýšené příjmy obcí z rozpočtového určení daní tak nyní pokryjí běžnou údržbu, ale rozhodně nestačí na sanaci havarijních stavů,“ tvrdí Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR) ústy svého předsedy Stanislava Polčáka. Ten dále dodává, že nezdar ve vyjednávání o návrhu zákona o státním rozpočtu v kapitole Ministerstva pro místní rozvoj vyvolal mezi starosty velkou vlnu nevole. Dotační titul na obnovu místních komunikací se totiž naopak měl ještě dále navýšit, rozhodně ne pozastavit.

Například Sychrov v Libereckém kraji má v majetku kromě 16 kilometrů místních komunikací také tři lávky pro pěší a pět mostů. Jen sanace havarijního stavu jediného mostu je rozpočtována na více než tři miliony korun. S ročním rozpočtem čtyř milionů korun tak obec bez dotací pro obnovu této infrastruktury nezmůže vůbec nic.

A jaké kroky obce nyní připravují? „Již v pondělí jsme oslovili ministra financí Ivana Pilného s žádostí o schůzku. Věříme, že nám bude vyhověno. Ve čtvrtek hodláme v Praze uspořádat také poklidný happening, starostové pana ministra chtějí seznámit s reálným stavem místních komunikací na venkově,“ dodává místopředseda SMS ČR Jan Sedláček. Sdružení místních samospráv paralelně rozjíždí také mapovací projekt, který má poskytnout komplexní data o stavu místních komunikací na území České republiky. Již nyní je však zřejmé, že podfinancovanost jen u místních komunikací činí řádově miliardy korun.

Snížení finančních prostředků pro potřeby venkova nezasáhne pouze místní komunikace, ale také další oblasti rozvoje a obnovy obcí, například výstavbu domů pro seniory.

Protestní happening starostů a dalších zástupců obcí a měst, uspořádaný Sdružením místních samospráv ČR, se před Ministerstvem financí v Letenské ulici č. 15 (poblíž st. metra Malostranská) bude konat ve čtvrtek 10. srpna od 17 hodin. Jeho cílem bude upozornit na nutnost zachování a posílení finančních prostředků pro obnovu místních komunikací v souvislosti s přípravou zákona o státním rozpočtu na rok 2018.

/zr/

Ilustrační foto: Magistrát města Karlovy Vary

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *