Jiří Vonšík, ředitel ostravského Domu pro ženy a matky s dětmi, provozovaného Armádou spásy (vlevo) a Helena Balabánová, předsedkyně předsednictva Potravinové banky v Ostravě

Na ostravském sídlišti Fifejdy otevřeli první veřejnou lednici

Ostravská potravinová banka otevřela ve středu 28. června dopoledne, za úmorného horka, první veřejnou lednici na Moravě. Chce tím předejít zbytečnému vyhazování jídla, které lidé nestihnou spotřebovat, a zároveň pomoci potřebným.

Peníze na zakoupení a provoz lednice pomohli získat návštěvníci loňského festivalu Colours of Ostrava, kteří v mobilní aplikaci EPP – Pomáhej pohybem získali svým pohybem body, za něž pak Nadace ČEZ věnovala Potravinové bance 50 tisíc korun.

Lednička, do jejíž části lze darovat také potraviny, které nemusí být v chladu, je na ostravském sídlišti Fifejdy v ulici gen. Píky před Domem pro ženy a matky s dětmi. Ten provozuje Armáda spásy, která vyřešila potíž Potravinové banky s hledáním vhodného místa a převzala starost o provoz lednice na svá bedra.

Peníze od Nadace ČEZ máme na účtu už několik měsíců, ale stále se nám nedařilo najít pro lednici vhodný prostor. A když už jsme ho našli, tak se majitelé sousedních objektů ohradili s tím, že se obávají srocování nepřizpůsobivých osob,“ uvedla Helena Balabánová, předsedkyně představenstva Potravinové banky v Ostravě, která věří, že projekt zaujme především běžné obyvatele. „Ta lednička není tak veliká, aby se u ní scházeli bezdomovci. Zkušenosti ze světa a nyní už i z Česka jsou takové, že do lednice přispívají lidé, kteří si nakoupili více, než spotřebují, a využívají ji například maminky, které jdou se svými ratolestmi na procházku a hodí se jim čerstvý jogurt,“ dodala Helena Balabánová.

V České republice zatím fungují sdílené ledničky jen v Čechách, konkrétně v Plzni, Českých Budějovicích, Pelhřimově, Chrudimi a Praze. Některé z nich jsou provozovány v rámci privátních prostor, například obchodů nebo kaváren.

Nadace ČEZ podpořila projekt potravinových bank už dříve, loni například přispěla 80 tisíc korun na nákup automobilu pro Potravinovou banku Vysočina. „Na aktivity, které podporují odpovědné chování lidí, komunitní soužití i pomoc potřebným, přispíváme velmi rádi. Veřejná lednice je navíc inovátorským počinem, který tato témata posouvá ještě dál,“ uzavřela ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.*

/ms/

K foto:

Jiří Vonšík, ředitel ostravského Domu pro ženy a matky s dětmi, provozovaného Armádou spásy (vlevo) a Helena Balabánová, předsedkyně představenstva Potravinové banky v Ostravě

Foto: archiv Nadace ČEZ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *