Na plevel v Kladně již zásadně bez chemie!

K odstraňování plevele v ulicích statutárního města Kladno bez použití glyfosátů se přistoupilo již v roce 2019 a ten se od té doby odstraňuje pouze mechanicky. Městská firma Údržba Kladna s. r. o. pro ještě lepší výsledky zakoupila již v loňském roce přístroj na vyvíjení velmi horké vody, jímž likviduje nejen plevel, ale i pravidelně umývá a dezinfikuje zastávky. Přistroj je schopen vyčistit i lavičky, koše a odstranit sprejerské výtvory i žvýkačky. Nyní v ulicích města začne jezdit multifunkční vůz s několika výměnnými nástavbami.

Jde nám především o technologie šetrné k životnímu prostředí. Likvidace plevele bez herbicidů na zpevněných i nezpevněných plochách či komunikacích je tímto strojem poměrně jednoduchá. Pomocí speciálního předního nástavce jsou jednotlivé plevelné rostliny smáčeny horkou vodou o teplotě 98 °C a poté usychají,“ uvedl primátor města Dan Jiránek.

Působením horké vody dochází u zasaženého plevele k narušení buněčné struktury spařením a tím k nevratnému poškození jejich částí, nebo i celého kořenového systému, podobně jako u chemického procesu. Zbytky rostlin následně stačí po pár dnech uklidit standardními mechanickými postupy.

Parní nástavba je jen jednou z možností použití nového multifunkčního vozu, který začneme tento týden používat v ulicích města. Podle potřeby se jednotlivé nástavby na autě dají vyměnit jedním člověkem za pár minut. Pro mechanický úklid jsou k dispozici přední kartáče se speciálním ramenem s abrazivním kartáčem a na zimu je připravena nástavba se sypačem, variabilní radlicí i chodníkový odmetač. Použití všech modifikací tohoto stroje je velmi jednoduché a hlavně s ním pomůžeme celoročně k udržování většího pořádku v našem městě,“ řekl Oldřich Černý, jednatel Údržby Kladna s. r. o. a radní města.*

/zr/

Na snímku: Nový multifunkční vůz může využívat i parní nástavbu

Foto: archiv města Kladno

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down