01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nanotechnologie pomůže předcházet infekčním onemocněním i ve školách

Kde si v malých sídlech udrželi svou mateřskou či základní školu, bývají na ni obvykle patřičně hrdí. Ale i ve větších obcích a městech považují školy za svou vizitku a udržují je v co nejlepším stavu - o snaze mít v nich kvalitní pedagogy ani nemluvě. Nyní se před zřizovatele škol z řad municipalit staví nová výzva: Totiž zasadit se rovněž o snižování nemocnosti »svých« předškoláků a žáků. Příležitost k tomu už existuje.

Počátkem října totiž v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd ČR představila společnost Advanced Materials-JTJ, s. r. o. (AMJTJ) médiím druhou generaci nátěrových hmot s fotokatalytickým antibakteriálním účinkem. Nátěry řady Protectam FN®, které AMJTJ vyvinula, patentovala a nyní již také vyrábí, nejen účinně čistí vzduch od škodlivin, alergenů a nepříjemných pachů, ale také efektivně likvidují mikroorganismy včetně virů a bakterií působících závažná onemocnění.

CO UMÍ JEDEN METR ČTVEREČNÍ

Multifunkční antibakteriální nátěry na bázi nanotechnologií vyžadují pouze jediné: Aby - naneseny na příslušný povrch - byly vystaveny slunečnímu svitu, případně je nutno je aktivovat ultrafialovým světlem z umělého zdroje (350-370 nm). V kontaktu s aktivovaným FN® povrchem jsou viry likvidovány prakticky okamžitě a i ty nejodolnější bakterie jsou zabity během pár desítek minut (viz box). Nezanedbatelný je fakt, že škodlivé mikroorganismy nejsou schopny vytvořit proti fotokatalytickému »spálení« rezistenci (odolnost), neboť nemutují, jako tomu bývá při použití chemických dezinfekcí nebo antibiotik.

Podle Ing. Jana Procházky, Ph.D., jednatele AMJTJ, už pouhý 1 m2 takto ošetřené plochy za rok vyčistí zhruba 3 miliony m3 vzduchu. Není nutné nanášet nanonátěry na všechny vnitřní stěny místností. Stačí jimi ošetřit strop a využít efektu, že teplý vzduch stoupá vzhůru, v kontaktu s nanonátěrem na stropě se zbaví virů, bakterií, alergenů, pachů, toxinů, organických nečistot - ba i smogu, načež klesá zpět dolů.

POHÁDKA? NIKOLIV, TVRDÍ SVORNĚ VĚDCI I MATEŘSKÁ ŠKOLA

Zní-li to vše snad jako pohádka, pak se lze odvolat na úspěšné výsledky testů účinnosti nanonátěrů v pražském Státním zdravotním ústavu i ve Zdravotním ústavu se sídlem v Ostravě.

Stejně přesvědčivě ovšem znějí i slova Libuše Klimundové, ředitelky Mateřské školy v Paskově (okr. Frýdek-Místek). »Když jsme se po aplikaci nátěru letos v únoru vrátili do třídy, připadala mi třída jiná - jasnější. A po pár dnech z ní zmizel i charakteristický "školkový" pach,« uvedla v rubrice Reference na webu www.fn-nano.cz společnosti AMJTJ. »Po deseti dnech od aplikace nátěru na strop třídy došlo k měření a zjištění nového stavu v naší třídě (prováděl to Zdravotní ústav v Ostravě). Výsledek byl následující: Mikroorganismy ve třídě po aplikaci klesly o 32 %... Letos v únoru průměr docházky činil ještě 13,2 dítěte. Ale již v březnu docházka stoupla o 31,8 %. A to zrovna celý kraj zasáhla chřipková epidemie,« dodala Libuše Klimundová.

»Při dalším měření v srpnu, tedy po půl roce od aplikace nátěru, celkový počet mikroorganismů v této MŠ klesl o 57 % oproti původnímu stavu a na ošetřených zdech nebyly zjištěny vůbec žádné,« doplnil Ing. Petr Michálek ze společnosti nano4people, která nanonátěry Protectam FN® aplikuje.

Za zaznamenání stojí i tato slova Libuše Klimundové: »Opakované malování, které v MŠ musíme podle vyhlášky provádět každé dva roky, se po aplikaci nanonátěru prodlužuje až na sedm let«!

V OSTRAVĚ MŮŽE VZNIKNOUT GIGANTICKÁ ČISTIČKA VZDUCHU

Nátěry Protectam FN« jsou uplatněny i v předškolním zařízení VŠB-TU v Ostravě, ZŠ, gymnáziu PORG Ostrava-Vítkovice, Hospicu Frýdek-Místek, na oční klinice Gemini ve Zlíně, ale též v ordinacích lékařů, zdravotnických zařízeních, kancelářích aj.

Nanonátěry mají i venkovní využití. Společnosti Advanced Materials a nano4people v Ostravě plánují ošetřit nanonátěry zhruba 10 000 m2 venkovních ploch v jediné lokalitě, aby se v ní vytvořilo příznivé mikroklima s nižším výskytem škodlivin.

Čím je dána antibakteriální účinnost multifunkčních nanonátěrů

Silná antibakteriální účinnost je zprostředkována fotokatalytickým efektem. Jde o excitaci oxidu titaničitého UV-A světlem, kde se Protectam FN« nátěr okamžitě aktivizuje při dopadu světla a vytváří vysoce oxidační povrch, který dokáže účinně eliminovat viry, bakterie a další mikroorganismy. Pokud se aktivované vrstvy dotkne virus, bakterie nebo mikroskopická částice okamžitě reagují se vzdušným kyslíkem a dojde k jejich rozložení postupně až na molekuly vody, oxidu uhličitého a dalších zdraví neohrožujících látek. Na nátěru se stejným způsobem rozkládají toxiny pocházející z uhynulých bakterií a mikroorganismů.

Fotokatalytická antibakteriální účinnost je závislá na přítomnosti ultrafialového světla a jeho intenzitě.

ZDROJ: NANO4PEOPLE

V paskovské »mateřince« aplikovala nanonátěry společnost nano4people. Správný výběr firmy, která nátěry nanáší, je velmi důležitý.

FOTO: ARCHIV NANO4PEOPLE

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down