Národní památkový ústav ocenil významné počiny v oblasti památkové péče

Na zámku v Jindřichově Hradci byly dnes již popáté uděleny ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro. Vítěze nejlepších počinů v oblasti památkové péče vybírala odborná porota ve čtyřech hlavních kategoriích, o laureátovi ceny Památky děkují rozhodla veřejnost v internetovém hlasování.

Cenou Patrimonium pro futuro chceme vyzdvihnout zásluhy v oblasti památkové péče a ocenit ty, kteří se o to přičinili. Cílem je rovněž prezentovat příklady dobré praxe široké veřejnosti, neboť věříme, že vlastníci, investoři a tvůrci těchto počinů si uznání zasluhují,“ uvedla generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

V kategorii Obnova památky byli za restaurování zámecké kaple v Návarově byli oceněni vlastníci zámku Petr Turek a Radka Turková.

V kategorii Objev získalo ocenění Muzeum hlavního města Prahy za objev Valentinské brány a hradby středověkého opevnění v domě na Kocandě.

kategorii Prezentace hodnot zvítězilo město Cheb spolu s Nadačním fondem Historický Cheb za vytvoření prohlídkové trasy Pod střechami chebských domů, cesta napříč staletími.

V kategorii Záchrana památky byli nejúspěšnější Eliška Valdová a Igor Valda za záchranu zámeckého areálu v Třebešicích.

Ocenění pro osobnost památkové péče za celoživotní přínos v oblasti péče o kulturní dědictví převzal profesor Miloš Stehlík.

Zvláštní cenou generální ředitelky NPÚ v podobě bronzové plakety bylo oceněno město Chodov za obnovu a restaurátorské práce v kostele svatého Vavřince v Chodově. Druhou bronzovou plaketu za záchranu renesanční tvrze Kobylků z Kobylího v Podolí převzal Pavel David, který rovněž vyhrál v internetovém hlasování veřejnosti, a stal se tak laureátem ceny Památky děkují.

Poděkování patří nejen oceněným, ale i všem nominovaným, jejichž realizované projekty jsou inspirací i pro další vlastníky kulturních památek. Národní památkový ústav chce prostřednictvím cen Patrimonium pro futuro vyjádřit podporu všem, kteří své úsilí, čas a finance věnují do péče o naše kulturní dědictví,“ dodala generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.*

Medailonky všech nominovaných jsou na webu Národního památkového ústavu: https://www.npu.cz/patrimonium.

K foto:

V kategorii Záchrana památky bylo oceněno úsilí Elišky Valdové a Igora Valdy při záchraně zámeckého areálu v Třebešicích (na snímku).

Fotio: archiv NPÚ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down