27.08.2015 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Národní zahájení Dnů evropského dědictví se uskuteční 4. září v Českém Krumlově

Dny evropského dědictví (European Heritage Days – EHD) se v Evropě konají už od roku 1991 pod záštitou Rady Evropy. Vždy v září se během této akce po celé Evropě nejširší veřejnosti otevírají brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. Cílem EHD je hledání cest ke kořenům naší, evropské i světové civilizace. Proto jsou v jejich rámci pořádány nejrůznější doprovodné akce - přednášky, koncerty, městské slavnosti, ale i soutěže a další kulturní programy. Jednotlivé země nebo i města vyhlašují svá národní témata, jejichž prostřednictvím obracejí pozornost organizátorů i návštěvníků na různorodé fenomény přírodního a kulturního dědictví.

V České republice bylo pro letošní rok zvoleno téma Památky znovuzrozené, které se řadí k významným celoevropským kulturně poznávacím a společenským podnětům. Během této akce se vždy veřejnosti otevírají zajímavé a výjimečné architektionické, archeologické a sakrální památky, muzea, galerie či knihovny, technické památky a militárie, ale i další historicky cenné objekty. Velmi často jde o nemovité památky – v soukromém i veřejném vlastnictví – jinak pro běžné občany nepřístupné.

Gestorem Dnů evropského dědictví v České republice je Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHS ČMS). EHD se letos uskuteční ve dnech 5. až 13. září. Národní zahájení akce bylo Sdružením historických sídel letos svěřeno Českému Krumlovu.  Už od pátečního podvečera 4. září až do 6. září se tak v tomto malebném jihočeském městě, jehož historie je spojena   především s vládou pánů z Rožmberka, uskuteční dlouhá řada akcí, které připomenou celorepublikové téma EHD – Památky znovuzrozené.

V Českém Krumlově nyní vrcholí revitalizace Klášterů Český Krumlov a dokončení obnovy památek tzv. jižního meandru řeky Vltavy.

"Památky znovuzrozené" zní letošní celorepublikové téma Dnů evropského dědictví, jejichž národní zahájení se uskuteční ve dnech 4. až 6. září v Českém Krumlově. Český Krumlov je s tímto tématem bytostně spjat. Aktuálně především prostřednictvím vrcholící revitalizace Klášterů Český Krumlov a dokončené obnovy památek tzv. jižního meandru řeky Vltavy, který zahrnuje drobné skvosty v podobě Musea Fotoateliér Seidel, Synagogy Český Krumlov nebo zahradního ateliéru Egona Schieleho. Tyto památky a mnohé další  se stanou součástí programu, který je připraven na první zářijový víkend.

Centrem dění budou Kláštery Český Krumlov, jejichž rozsáhlý areál tvoří téměř pětinu historického centra města. "Revitalizace klášterů se blíží zdárně ke svému konci a je vidět, že obrovské úsilí, které bylo do projektu vloženo, stálo za to. Dny evropského dědictví jsou prestižní celorepublikovou akcí a mě moc těší, že jejich národní zahájení bude první aktivitou, která se v opraveném areálu uskuteční," sdělil starosta města Dalibor Carda. V areálu klášterů se kromě slavnostního aktu národního zahájení odehraje také řemeslný trh a nevšední zážitek slibuje i koncert skupiny Bratři Ebenové v Klášterní zahradě.

Významným partnerem akce je Regionální muzeum v Českém Krumlově, které bude hostit výstavu HOMO FABER - výstavu výrobců oceněných titulem Nositel tradice lidových řemesel, a připravuje také program Krumbenowe - Kupecká osada. Ten se formou "living history" věnuje starším dějinám českokrumlovského regionu i krumlovského meandru. Přímo v místě kupecké osady, v areálu pivovarské zahrady Eggenberg, odhalil archeologický výzkum dosud nejstarší osídlení Českokrumlovské kotliny v mladší době kamenné a také první slovanské osídlení města.

V rámci programu otevřou své brány vybrané památky a expozice. Otevřen k prohlídkám bude areál klášterů i památky jižního meandru - Synagoga Český Krumlov s výstavou Josipa Pelikana a zahradní ateliér Egona Schieleho. Komentované prohlídky pod názvem Objevování jižního meandru budou v pátek věnovány především dětem, v sobotu pak široké veřejnosti. Vstupné zdarma nabídne po celý víkend Regionální muzeum, navštívit budete moci Zámeckou kovárnu a zajímavý program věnovaný historii bude připraven i v zahradě Kouzelné bylinky.

Národní zahájení Dnů evropského dědictví pořádá město Český Krumlov ve spolupráci se Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Věříme, že se akce stane oslavou památek a kultury a přinese spoustu nezapomenutelných zážitků. Kompletní program a další informace najdete na: www.ckrumlov.cz/ehd.*

 

Dny evropského dědictví

Národní zahájení v Českém Krumlově 4. - 6. září 2015

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down