Národní zahájení Dnů evropského dědictví se uskuteční v pátek 8. září v Chrudimi

Dny evropského kulturního dědictví (European Heritage Days – EHD) se na našem kontinentě konají od roku 1991 pod záštitou Rady Evropy, přičemž se řadí k významným celoevropským kulturně poznávacím a společenským podnětům. Letošní EHD se uskuteční i na našem území, a to ve dnech 9. až 17. září, kdy se veřejnosti otevřou brány nejzajímavějších památek, historických budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou během roku jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. Jak včera v Praze na tiskové konferenci informovali zástupci Ministerstva kultury ČR, Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a města Chrudimi, národní zahájení Dnů evropského dědictví se uskuteční v Chrudimi už v pátek 8. září.

Na našem území do Dnů evropského dědictví aktivně vstoupí více než stovka obcí a měst, kde bude veřejnosti přiblíženo přes osm set památek místního, ale i světového významu. Vstup do takto zpřístupněných památek bývá během EHD buď zcela zdarma, nebo pouze v symbolické výši.

Náměstkyně ministra kultury Anna Matoušková včera před zástupci médií připomněla, že za téma letošního ročníku EHD bylo na národní úrovni – stejně jako na úrovni evropské – zvoleno spojení Památky a příroda. Poděkovala městu Chrudim za to, že se ujalo letošního národního zahájení Dnů evropského dědictví.

Předseda Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, místostarosta Havlíčkova Brodu Libor Honzárek vyslovil naději, že i letošní ročník EHD přispěje k tomu, aby laická veřejnost, stejně jako volení zástupci územních samospráv, na jejichž území se nemovité kuturní památky a další historické objekty nacházejí, neměli památky pouze rádi, ale aby jim také lépe rozuměli a v tom smyslu o ně pečovali a citlivě s nimi nakládali při dalším rozvoji svých obcí a měst.

Starosta Chrudimi Petr Řezníček seznámil zástupce médií alespoň s letmým výčtem akcí z bohatého programu, jímž chtějí v Chrudimi už v pátek příštího týdne zahájit Dny evropského dědictví na národní úrovni.  Podrobněji o programu národního zahájení EHD v Chrudimi se lze dočíst na: http://www.chrudimsobe.cz/2017-09-08-narodni-zahajeni-dnu-evropskeho-dedictvi.

Chrudim, která je i hrdým nositelem titulu Historické město roku 2013, uspořádá národní zahájení EHD už podruhé – poprvé se tak stalo v roce 2005. Petr Řezníček se vrátil ke slovům ministra kultury Daniela Hermana, která mj. pronesl při předávání titulu Historické město roku před třemi roky na Pražském hradě. Že totiž naše republika nemá moře, ale zato oplývá mořem památek, které – budeme-li je dobře opatrovat, chránit a využívat – nám přinesou obrovské možnosti v rozvoji turistického ruchu.*

Na webu Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska najdete stále aktualizovaný přehled zpřístupněných památek a pořádaných akcí v rámci EHD, a to na (památky): http://www.historickasidla.cz/redakce/index.php?hlKat=1&xuser=&lanG=cs&slozka=80767&rok=2017#dr_view_style=full;skat=0;r=0 a na (akce): http://www.historickasidla.cz/cs/dny-evropskeho-dedictvi/prehled-akci-ehd-1.html.

/rš/

Na snímku:

Ze včerejší tiskové konference k nadcházejícím Dnům evropského dědictví (zleva): moderátorka národního zahájení EHD v Chrudimi Marie Tomsová, starosta Chrudimi Petr Řezníček, ředitel odboru památkové péče Ministerstva kultury Jiří Vajčner, náměstkyně ministra kultury Anna Matoušková a předseda Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska Libor Honzárek

Foto: archiv SHS ČMS

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down