Nastavte jednotný systém předávání informací veřejnosti a starostům. Chceme relevantní a jednotné informace, vyzývá vládu Svaz měst a obcí ČR

Zástupcem Svazu měst a obcí ČR v Ústředním krizovém štábu se stal Vlastimil Picek, starosta města Brandýs nad Labem – Stará Boleslav a člen předsednictva SMO ČR (viz horní snímek). Na prvním jednání formuloval ze strany obcí tři logické požadavky. Všechny míří k podstatnému zlepšení informovanosti obyvatel.

„Sbíráme podněty od občanů. Jako starostové jsme jim podstatně blíž než centrální orgány, proto víme, jak jsou mediální sdělení o opatřeních v obcích a městech vnímána. Věříme, že se nám povede přesvědčit vládu k nastavení efektivního sytému informování občanů i starostů. Informační chaos je pro lidi opravdu to nejhorší, když nevědí, jaká opatření jsou schválená a tedy i platná, a zda se tedy na informace mohou spolehnout,“ upozorňuje František Lukl, předseda Svazu a starosta Kyjova.

Neověřené informace komplikují práci při rozhodování i starostům, kteří pak tápou, zda mají například připravované společenské akce, slavnosti atd. zrušit nebo pouze přizpůsobit aktuálním pravidlům,“ dodává předseda SMO ČR.

Svaz proto prosadil svého zástupce do Ústředního krizového štábu. Stal se jím Vlastimil Picek, starosta města Brandýs nad Labem – Stará Boleslav a člen předsednictva SMO ČR, který hned na prvním jednání štábu formuloval tři jednoduché požadavky:

* Informace do obcí s rozšířenou působností musí putovat jednotným informačním kanálem. Není možné, aby něco přišlo e-mailem, něco jiného datovou schránkou či telefonicky.

* Zodpovědní lidé v obcích s rozšířenou působností musí mít povinnost předat informace z ÚZIS a ministerstva zdravotnictví dále do území, menším obcím. Doplňme o to metodiku.

* Stát musí říct jasné stanovisko k ústenkám a respirátorům, které poslal seniorům: jsou v pořádku a mohou je tedy senioři používat s jistotou, že je ochrání tak, jak stát původně deklaroval?*

/zr/

Na snímku: Člen Ústředního krizového štábu za Svaz měst a obcí ČR Vlastimil Picek, starosta města Brandýs nad Labem – Stará Boleslav

Foto: archiv SMO ČR

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down