Nastupují síťové dohledové kamery

Kamerové systémy v obcích a městech se jmenoval třídílný seriál, který vyšel v březnovém až květnovém čísle Moderní obce. Zabýval se touto problematikou z pohledu legislativy. Tentokrát se zaměříme na technickou stránku, zejména na srovnání analogových a síťových kamer.

Z prodejních statistik vyplývá, že stále ještě mají převahu kamery analogové, ale už to nebude zřejmě platit dlouho. Podle zprávy »Světový trh se zařízením pro dohledové CCTV systémy a videosystémy«, vydané v květnu 2012 společností IMS Research, byl podíl síťového videa na celkovém trhu videodohledu v roce 2011 zhruba 40 %, přičemž v roce 2016 by měl stoupnout na 60 %. Jaké jsou argumenty v jeho prospěch ve srovnání s analogovými kamerami?

KONEC S ROZMAZANÝM OBRAZEM

Výrobci a prodejci je dokáží seřadit až do různých desater, nicméně některé výhody síťových dohledových kamer (nazývaných také webkamery či IP kamery) se opakují vždy. Patří k nim určitě odstranění problémů s prokládáním, které mají analogové kamery s vysokým rozlišením vždy, když se kamera připojí k digitálnímu videorekordéru.

Technika prokládání rozdělí obraz na liché a sudé řádky a ty pak střídavě obnovuje ve frekvenci 30 snímků za sekundu. Drobná prodleva mezi obnovením lichých a sudých řádků způsobí efekt »rozmazání« obrazu. Důvodem je, že pouze polovina řádků se obnovila spolu s pohybujícím se objektem, zatímco druhá polovina čeká na obnovení. Naproti tomu IP kamery využívají nové technologie, takzvané progresivní skenování, které zachytí celý obraz najednou a zajistí tak dokonale čistý obraz i u rychle se pohybujících objektů.

INTELIGENTNÍ VIDEO

Dále se síťové kamery od analogových liší zejména integrací inteligence, možností otáčení ve všech směrech a přibližování obrazu, integrovaným zvukem. Kamery dokáží po síti přenášet i jiná data než obrazová. V současné době kamery nahrávají nepřeberné množství videa, proto je integrovaná inteligence velmi důležitou vlastností. Umožňuje snížit obrovské množství informací ve videozáznamech tak, aby bylo zvládnutelné pro systémy a obsluhující osoby. IP kamery provádějí automaticky analýzu zachycených záběrů a jejich zpřístupnění uživatelům nebo dalším systémům.

Síťové kamery též upozorní systém nebo obsluhu na stav, kdy je, ať už vandalismem nebo náhodou, narušen provoz kamery. Nejčastěji dochází k otočení kamery, blokování výhledu, přesprejování kamery nebo rozostření obrazu. Tyto možnosti nejsou v analogových kamerách dostupné.

A CO CENOVÉ SROVNÁNÍ?

Ve prospěch analogových kamer mluví hlavně příznivá cena, jednoduchá instalace a velké rozšíření analogových kamerových okruhů, jež se postupně doplňují a modernizují. Kromě toho není problém integrovat analogový okruh do počítačové sítě pomocí webových videoserverů nebo rekordérů s LAN připojením.

Nicméně pokud se neporovnává pouze počáteční investice do kamery, ale srovnávají se tzv. náklady na jeden kanál, pak už se IP kamery díky své flexibilitě a výkonu plně rovnají analogovým systémům s digitálními rekordéry. A v řadě aplikací je digitální kamerový systém levnější než analogový.

Pro IP kamerový systém lze využít datovou infrastrukturu, která je ve většině míst již vybudována. Rozšiřitelnost do budoucna je snadná a odpadají další náklady na složitou instalaci koaxiálních kabelů a kaskádování digitálních rekordérů.

JAROSLAV WINTER

šéfredaktor portálu Helpnet

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *