Návrh nového stavebního zákona: Odklad vypořádání připomínek kvůli koronaviru?

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chce kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru posunout termín pro vypořádání připomínek k novému stavebnímu zákonu o měsíc do konce dubna. Potřebuje k tomu ještě souhlas premiéra Andreje Babiše.

Jak dnes uvedlo Stavební fórum s odvoláním na ČTK, v současné době jsou údajně vypořádány tři čtvrtiny připomínek. Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové je nyní zapotřebí doladit dohodu s velkými městy, která chtěla prosadit určitá specifika zejména u územně plánovací dokumentace a odchylek ve stavebních předpisech.

Původně byl termín pro vypořádání připomínek do konce ledna. Mnozí experti i lidé z oboru už tehdy označovali tento termín za „šibeniční“. Vláda ho proto posunula o dva měsíce do konce března. Zákon by měl vstoupit v platnost na začátku příštího roku. Účinnosti by měl nabývat postupně do poloviny roku 2023.

Norma má řadu kritiků. Mezi nejčastější výtky patří to, že nahrává developerům a nechrání veřejné zájmy. Podle některých oponentů je dokonce protiústavní. Klára Dostálová opakovaně zdůrazňuje, že v připomínkovém řízení je ochotná dělat kompromisy, ovšem nesmí být porušen cíl zákona, jímž je urychlení výstavby.*

/sf/

Ilustrační foto: Budova MMR

Foto: archiv

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down