Návrh novely stavebního zákona již prošel prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Sdružení místních samospráv jej přes drobné výhrady vítá

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR dnes v prvním čtení projednala klíčovou novelu nového stavebního zákona, kterou předložilo Ministerstvo pro místní rozvoj. Cílem předkládané úpravy je změnit nový stavební zákon tak, aby nevznikaly nové státní úřady a bylo zajištěno rychlé, jednoduché, transparentní a pro běžného občana srozumitelné stavební řízení pod zásadou "jeden úřad, jedno řízení, jedno razítko”.

"Chceme zachovat stavební úřady ve městech a obcích. Stavební úřady jsou na obecních úřadech z dobrých důvodů. Místní úředníci rozumí nejlépe podmínkám v území a jsou jim známy všechny souvislosti. Výhoda je to samozřejmě také pro občany, kteří budou mít svůj stavební úřad v území, kde chtějí stavět. Díky zachování rozhodování v území a nižšímu počtu úkonů, které bude stavební úřad vykonávat, a zejména díky procesní integraci a digitalizaci bude celý proces povolení stavby skutečně plynulý a rychlý,“ uvedl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

V návrhu novely se opouští původně uvažovaný model centralizované státní stavební správy v čele s Nejvyšším stavebním úřadem, který prosadila minulá vláda. „Nový stavební zákon předchozí vlády Andreje Babiše nebyl kompromisním řešením a pokud by vstoupil v účinnost, znamenal by totální chaos ve výstavbě. Tím, že jsme zrušili vytvoření megaúřadu s 8 tisíci zaměstnanci, jsme chaosu zabránili a v době, kdy je státní rozpočet zatížen mimořádnými výdaji spojenými například s energetickou krizí vyvolanou válečným konfliktem na Ukrajině, ušetříme všem daňovým poplatníkům jen na jednorázových nákladech přibližně 1,4 miliardy korun,” vysvětlil dále Ivan Bartoš. 

I přes nutnost rychlého postupu návrh zákona prošel standardním procesem požadovaným zákonem, včetně meziresortního připomínkového řízení a vypořádání připomínek z něj vyplývajících. Navíc byl podroben důkladné analýze Legislativní rady vlády, kde byly veškeré navrhované body podrobně projednávány. Návrh byl projednán i se zástupci odborné veřejnosti, měst i komor a i zde došlo k dohodě ve většině oblastí. 

SDRUŽENÍ MÍSTNÍCH SAMOSPRÁV: JDE O PŘÍKLAD KONSTRUKTIVNÍ SPOLUPRÁCE S VLÁDOU

K návrhu novely stavebního zákona se za Sdružení místních samospráv ČR dnes vyjádřila i jeho předsedkyně, členka dolní parlamentní komory Eliška OIšáková. "Je to výsledek našich dlouhodobých snah o zachování dostupnosti stavebního řízení v území a já věřím, že projednávání ve Sněmovně proběhne tak, aby se kvalita stavebního řízení a jeho dostupnost pro stavebníky nezhoršila,“ konstatovala. Sdružení místních samospráv ČR i přes drobné výhrady vůči některým ustanovením považuje předloženou verzi zákona za úspěch vyjednávání a příklad konstruktivní spolupráce s vládou, která konečně naslouchala argumentům z území.

Do Sněmovny byla předložena novela, která zachovává současnou síť stavebních úřadů, jejichž seznam bude možné aktualizovat vyhláškou. Do budoucna, stejně jako u matrik, by síť stavebních úřadů měla být hrazena výkonovým modelem financování,“ připomněla Eliška Olšáková a dodala: „Jsem ráda, že jsme do poslední chvíle od požadavku na zachování kompletní sítě stavebních úřadů neustoupili. Předpokládám, že v budoucnosti, s postupem digitalizace, některé stavební úřady zaniknou. Nebude to však pokynem shora, ale rozhodnutím přímo v území, a tak to má být.“

/zr/

Na snímku: místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš*

Foto: archiv MMR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down