Autor
Kategorie:
Různé

Nebojte se podpořit rovné příležitosti!

Co spojuje Petrovice, Telnici, Kunovice, Studénku, Jílové u Prahy, Fulnek, Most, MČ Praha 18, Prachatice, Kraj Vysočina, Královéhradecký kraj a hlavní město Praha? To, že ve svých kategoriích (obce I., II., III. typu a krajské úřady) obsadily nejvyšší příčky v sedmém ročníku soutěže Úřad roku »Půl...

Co spojuje Petrovice, Telnici, Kunovice, Studénku, Jílové u Prahy, Fulnek, Most, MČ Praha 18, Prachatice, Kraj Vysočina, Královéhradecký kraj a hlavní město Praha? To, že ve svých kategoriích (obce I., II., III. typu a krajské úřady) obsadily nejvyšší příčky v sedmém ročníku soutěže Úřad roku »Půl na půl« 2012 – respekt k rovným příležitostem. Ministerstvo vnitra (vyhlašovatel soutěže – MV) spolu s partnery (obecně prospěšnými organizacemi) Alternativa 50+ a Fórum 50 % a společností Gender Consulting zmíněné úřady ocenilo za úspěšné zavádění opatření na podporu rovných příležitostí mužů a žen i slaďování pracovního a soukromého života.

»Naše soutěž je v evropském kontextu výjimečná, považujeme ji za velice potřebnou,« říká Eva Ferrarová, koordinátorka problematiky rovnosti žen a mužů v rámci MV. »Ne všechny úřady rovnost žen a mužů dodržují, přesto však ve srovnání s prvním ročníkem soutěže před sedmi lety došlo k nárůstu zastoupení žen jak v politice, tak především na úrovni obcí,« dodává.

ŽENY, MUŽI, MLÁDEŽ I SENIOŘI

V souvislosti s termínem rovné příležitosti se mnohým pravděpodobně vybaví především kvóty pro obsazování (vedoucích) pozic různých institucí či těles ženami. Avšak prezentace zástupců a zástupkyň jednotlivých oceněných úřadů na konferenci uspořádané 6. června v Praze u příležitosti vyhlášení vítězů za rok 2012, ukázaly, že podpora rovných příležitostí má širší záběr. A také, že podpůrná opatření neznamenají diskriminaci jiných zaměstnanců úřadů, a neznamenají nutně ani navyšování obecních rozpočtů. A konkrétní příklady?

Obci Telnice (okr. Brno-venkov) se např. podařilo ve spolupráci s ÚP zajistit pracovní místa čtyřem matkám po mateřské dovolené. Starosta František Kroutil vyzdvihl i činnost sociální komise a přehršel aktivit, které obec nabízí svým seniorům. Starostka Ivana Majíčková hovořila o projektu Podnikatelského inkubátoru Kunovice »Dlouhodobý program motivace zaměstnavatelů ke slaďování rodinného a pracovního života zaměstnanců«. Jeho součástí je i zřízení hlídacího centra Čtyřlístek.

Z dalších opatření na podporu rovných příležitostí v rámci úřadu zmiňme stručně ještě platovou analýzu mužů a žen (Studénka), umožnění práce z domova (Kraj Vysočina). Směrem ven pak kampaň proti domácímu násilí (Kraj Vysočina), budování vícegeneračních hřišť (Prachatice) nebo navyšování kapacit MŠ a ZŠ (Jílové).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *