Nedostatek pracovníků, rychle rostoucí platy, zastaralé odborné vzdělávání

Současná ekonomická situace v Česku je vynikající. Ukázal to letošní konjunkturální průzkum Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK) mezi zahraničními, převážně německými investory. Hodnoty vyrovnaly rekordní úroveň z roku 2004, kdy ČR vstupovala do EU. Vyhlídky na rok 2017 jsou ale zdrženlivější. Důvodem pro to jsou mimo jiné rostoucí náklady. Téměř čtvrtina firem počítá se zvyšováním platů o více než 8 procent. Oproti tomu se podle průzkumu očekává, že firmy budou nabírat méně nových zaměstnanců. Potěšující je, že Česko je ve srovnání se zeměmi střední a východní Evropy opět nejatraktivnější investiční lokalitou. Velmi kriticky hodnotily firmy oblast human resources: dostupnost kvalifikovaných pracovníků, zastaralý systém odborného vzdělávání a kvalifikace zaměstnanců utrpěly jednoznačně největší ztráty v žebříčku investičních faktorů.

 

Nejlepší hodnoty pro ekonomickou situaci

Pohled na vývoj za posledních 13 let ukazuje, že současná ekonomická situace byla tak dobře hodnocena naposledy před vstupem Česka do EU v roce 2004, který vzbudil velký optimismus. Tehdy i nyní označilo celých 64 procent ekonomickou situaci jako dobrou, 32 procent jako uspokojivou a jen 4 procenta jako špatnou. Trend posledních let je jasný. Ještě v roce 2015 byl počet firem, které hodnotily hospodářskou situaci jako dobrou, ve srovnání s letošním rokem poloviční.

Vyhlídky hospodářství: opatrný optimismus

Co se týče očekávání dalšího hospodářského růstu v letošním roce, firmy signalizují spíše zdrženlivost. Jen 26 procent očekává další zlepšení. Ještě v roce 2014 to bylo přes 40 procent. „Čím více se ekonomice daří, tím méně se počítá s dalším silným růstem. To je do určité míry normální,“ uklidňuje výkonný člen představenstva ČNOPK Bernard Bauer. „Ale nezapomínejme, že světové hospodářství je v pozoru, z různých zemí je slyšet o protekcionistických opatřeních.“

 

MK, ČNOK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *