Nejaktivnější občané žijí v Mnichovicích, menším městě poblíž Prahy

Podle údajů neziskové organizace Agora, která obcím pomáhá uskutečňovat participativní rozpočtování, se městečko Mnichovice (okr. Praha-východ) stalo rekordmanem co do podílu občanů, kteří se aktivně zúčastnili hlasování o tom, které projekty mají být podpořeny v rámci participativního rozpočtu PRo Mnichovice. Minulý týden se tohoto hlasování zúčastnilo více než 15 % všech obyvatel města s třemi a půl tisíci obyvatel.

V prvním ročníku participativního rozpočtu je to zatím maximum, kterého se podařilo v nějaké obci dosáhnout,“ říká Vojtěch Černý z organizace Agora. Starostka Mnichovic Petra Pecková dodává: „Mám obrovskou radost, že se podaří realizovat celou polovinu nápadů, se kterými občané přišli."

Jak potvrdilo hlasování občanů, prioritami Mnichovických jsou úprava okolí památného stromu, defibrilátor nebo třeba oprava křížku. zv. participativního rozpočtu PRo Mnichovice. Zapojilo se do něj rekordní množství obyvatel.

Participativní rozpočtování se v České republice používá velmi krátce. V posledních několika letech zažívá boom a jednotlivá města sbírají zkušenosti, jak tuto metodu co nejlépe využít. Také v Mnichovicích uvažují, co a jak je třeba v dalších ročnících participativního rozpočtu zlepšit. Ve svém prohlášení k výsledkům starostka Petra Pecková uvádí: „Jasné je, že v rámci vyhodnocení prvního ročníku navrhneme, aby pravidla byla v druhém ročníku upravena“. Komentuje tím situaci, kdy budou uskutečněny především drobné změny a úpravy obce, zatímco jeden z navržených projektů, vysoce podpořený občany, vypadl kvůli své vysoké finanční náročnosti. „Přesto se budeme snažit tento návrh realizovat z jiných zdrojů obce. Vysoká podpora občanů v hlasování nás k tomu zavazuje.“ konstatuje Petra Pecková.

Podle zkušeností Agory je však přesto stále poměrně obtížné hodnotit participativní rozpočtování v ČR. Největší úspěšnost vykazují spíše menší města, „skokany“ jsou například Mnichovice, Zbraslav, Semily či Říčany. Avšak i mezi menšími městy najdeme ta, kde se proces nesetkal s příliš velkým zájmem obyvatel. Důvody mohou být různé. „Klíčem k úspěchu je však ochota vedení města investovat do participativního rozpočtu dostatek vlastního času a financí,“ hodnotí dosavadní výsledky Vojtěch Černý. To platí zejména ve větších obcích, kde už nelze zcela spoléhat na těsnější osobní vazby mezi lidmi. Ukázkou velmi dobře zvládnuté komunikační kampaně pak může být například projekt Dáme na Vás, participativní rozpočet města Brna.*

/zr/

K foto:

Náměstí v Mnichovicích může lecčíms překvapit...

Foto: archiv města

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down