Nejen v Praze, ale i v Brně rostou ceny za čtverec nového bytu

Průměrná cena bytu v novostavbě vzrostla v Brně v letošním prvním čtvrtletí na 108 400 Kč za čtvereční metr. Za rok to podle výpočtů firmy Trikaya představuje růst o 27 %.

V brněnské nabídce je aktuálně 483 volných bytů v novostavbách. Během prvního čtvrtletí se do ní dostalo celkem 324 bytů, nicméně tři čtvrtiny z nich byly v jednom jediném rezidenčním projektu. Přestože byty neustále zdražují a metr čtvereční nyní vyjde v průměru na téměř 109 tisíc korun, kolem 40 % těchto nově nabízených bytů je již rezervovaných,“ uvedl výkonný ředitel společnosti Trikaya Alexej Veselý.

Ceny nejvíce rostly u nejžádanějších garsonek, které v průměru dnes vyjdou na 4 000 000 Kč. To představuje zvýšení o 34 % za rok. „Alarmující není jen meziroční zdražení, ale také enormní růst cen v posledním čtvrtletí, který je nyní kolem 12 %,“ upozorňuje A. Veselý. Podle něj už střední třída na nové byty „nedosáhne“ a ve velkém začne přecházet do nájemního bydlení. Brňané se také často obrací do okolí Brna, kde se průměrná cena za čtvereční metr nového bydlení pohybuje okolo 63 000 Kč, nabídka bytů je ale i tam omezená stejně jako nabídka rodinných domů.

Alarmující by rovněž mělo být, že za letošní první čtvrtletí se v Brně prodalo 249 nových bytů, což sice je o 30 % méně než o rok dříve, celková hodnota prodaných bytů ale byla o 9 % vyšší a činila 1,37 mld. Kč.*

ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down