Nejlepší evropské zelené cyklostezky se představily na konferenci ve Valencii

Evropská asociace zelených stezek (greenways), kterou u nás zastupuje organizace Partnerství, o.p.s., ve spolupráci se španělským regionem Valencia a španělskou Nadací železnic ocenila první říjnový den během mezinárodní konference nejlepší Evropské zelené stezky – Greenways 2021.

Greenways jsou trasy, komunikace nebo přírodní koridory, které slouží k rekreaci, sportu a nemotorové dopravě. Nacházejí se přirozeně podél řek, ale využívají se též koridory bývalých železničních tratí. Evropské ceny pro greenways se předávaly již podesáté, tentokrát za účasti rekordních 31 projektů z 11 zemí.

Mezinárodní porota udělila i cenu v rámci Evropského roku železnice (EYR 2021). Náš region zastupovala Mostní stezka z Aše do Wunsiedlu a Selbu v Bavorsku, která měří 56 km, využívá těleso bývalé železnice a čítá na 12 mostů. Součástí oslav byla evropská konference o drážních stezkách a exkurze po Via verde do Ojos negros, jedné z nejdelších greenways ve Španělsku.

Na konferenci se rozdávala i ocenění za Nejlepší technické řešení. První místo obsadila stezka z Lutychu do Cách po drážní stezce RAVeL, lignes 38/39 (53 km z Belgie do Německa). Nejlepší Příkladnou iniciativou byla vyhlášena Společná propagace Skotských greenways. Cenu Evropský rok železnice získala rekonstrukce bývalé drážní budovy na ubytování Stanice Racour (Belgie) a dále přeměna opuštěných železničních budov na služby pro cykloturisty Ecopista do Tâmega (Portugalsko).

Ve Španělsku funguje osmdesátka drážních stezek rozvíjených v programu Vias verdes – Greenways coby produkt udržitelné turistiky, vysvětlil koordinátor greenways a člen řídicího výboru Evropské asociace greenways Daniel Mourek z Partnerství, o.p.s. „Portugalsko vybudovalo na tisícovce opuštěných železnic na 14 projektů drážních stezek Ecopistas o délce 340 km. Nevyužívané drážní budovy se zde využívají pro turistické potřeby a vznikají nové projekty udržitelného cestovního ruchu. Mělo by to být inspirací i pro Česko ke zřízení národního programu rozvoje a konverze opuštěných železnic na drážní stezky pro cyklisty, pěší a další uživatele,“ poznamenal Daniel Mourek.

Více informací k tématu na www.greenways.cz, www.aevv-egwa.org, www.europeangreenwaysaward.org, www.brueckenradweg.eu.

/zr/

Ilustrační foto (Partnerství, o.p.s.)

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down